Strādājot ar klientu kontiem un vadot kampaņas, diezgan bieži nākas sastapties ar jautājumiem par baneru reklāmām, tieši no klientu puses. Tāpēc šoreiz centīšos maksimāli neitrāli tuvāk apskatīt jautājumus, kas saistīti ar baneru reklāmām.
Baneru reklāmu vēsturiskie rezultāti
Pirms sākam runāt par rezultātiem, jāatzīmē, ka viss tālākais ir tikai mana individuālā pieredze, 15 gadus darbojoties marketinga lauciņā un vadot kampaņas dažādās valstīs.
Pati baneru reklāma kā tāda ir dabīga tradicionālā mārketinga attīstība – vides reklāma, plakāti, baneri, kas pārnests uz interneta vidi. Kāpēc tas notika? Ļoti vienkārši – reklāma vienmēr seko patērētājam un to cenšas izvietot tur, kur uzturas cilvēks. Domāju, ka nevienam nebūs baigais pārsteigums tas, ka arvien vairāk no sava laika mēs pavadām internetā, tāpēc tur loģiski tiek arī izvietotas reklāmas. Tālāk jau domas par to efektivitāti dalās.
Pozitīvais ir tas, ka atškirībā no tradicionālajām vides reklāmām, baneru reklāmu efektivitāti var precīzi izmērīt, nu labi, var mēģināt to darīt. Baneru reklāmas internetā var būt efektīvas, bet ne katram projektam un mērķim. Cilvēks no malas varētu gaidīt, ka baneru reklāmas ģenerēs daudz pārdošanas un viss notiks. Realitātē baneru reklāmas visbiežāk netiek izmantotas kā tiešās pārdošanas reklāmas, bet tām vairāk tiek iedalīta atbalstošā loma. Savas karjeras laikā esmu redzējis labi, ja piecas reizes, kad baneru reklāma ir bijusi tieši tā reklāma, kas ir ģenerējusi visvairāk tiešās pārdošanas.
Baneru reklāmas loma
Ļoti vienkāršojot visas Google Ads kampaņu aktivitātes var sadalīt divās daļās – uz pārdošanu orientētās kampaņas un atbalsta kampaņas. Lai arī baneru reklāmas vieži vien ir ļoti krāšņas un vizuāli efektīvas, tās tomēr vairāk tiek izmantotas tieši atbalsta kampaņās. Kāpēc? Ļoti vienkārši – šeit viss ir saistīts ar kampaņu tipu un patērētāja uzvedības ciklu. Baneru reklāmas tiek izvietotas, izmantojot Display tīklu un tajā patērētājs tiek sasniegts fāzē, kad tas aktīvi nemeklē reklamēto produktu vai pakalpojumu, bet pēc klienta/speciālista domām konkrētai patērētāju grupai varētu būt interesants piedāvātais produkts vai pakalpojums.
Protams, ir situācijas, ka ieraugot baneri, uzklikškinot uz tā un nonākot mājaslapā, cilvēks veic arī pirkumu, bet tas noteikti būs retāk nekā Search kampaņās, kur reklāmas tiek rādītās tieši tiem cilvēkiem, kas specifiski meklē konkrēto produktu vai pakalpojumu ar atslēgas vārdiem. Šobrīd baneru reklāmas galvenā loma Google Ads kampaņās ir veicināt kopējo interesi un audzēt zīmola atpazīstamību. Ņemot vērā, ka baneru reklāmas var būt salīdzinoši lētas un var sasniegt plašu auditoriju, tad tās joprojām ir visnotaļ efektīvs veids kā informēt publiku par īpašām akcijām un izpārdošanām. Ļoti bieži ir novērojams, ka baneru kampaņas uzlabo pārdošanas kampaņu rādītājus, kas tad arī parāda to lomu mārketinga vidē.
Baneru nākotne
Vizuālais baneris kā tāds ir mainīgs un nepārtraukti attīstās. Ja mēs kā baneri uztveram tikai attēlu, tad tā dienas noteikti savā ziņā ir skaitītas. Tehnoloģijas attīstās un arī vizuālās reklāmas attīstās. Nieka 15 gadu laikā baneris ir mainījies no statiskas bildes uz kustīgu attēlu un pat tālāk. Mana prognoze ir, ka attēla tipa banerus pamazām izspiedīs video reklāmas formāti, jo mēs redzam, ka video formāts attīstās ļoti strauji un tas dod vairāk iespēju nekā parasts attēls. Tāpēc jau tagad saviem klientiem iesaku domāt un sākt arī veidot savu video saturu. Vienkārši sakot, baneris kā reklāmas forma iespējams arī saglabāsies, bet tā formāts varētu visai krasi mainīties.
Secinājumi
Nosaukt baneru izmantošanu par naudas izmešanu man roka neceļas. Pārdomāti un efektīvi vadot kampaņas baneru reklāmām var būt nozīmīga loma projekta ilgtermiņa attīstībā. Izmantojiet banera reklāmas kā informatīvo materiālu, sekojiet līdzi to rezultātiem un tās var palīdzēt uzlabot jūsu kampaņu rentabilitāti. Ja budžets ir ierobežots, tas izmantojiet banera reklāmas tikai kā periodiskas kampaņas. Ja ir iespēja, notestējiet dažādus baneru formātus, reizēm statisks baneris var būt efektīvāks par super interesantu animētu baneri. Vienozīmīgi ir tas, ka baneru reklāmām ir sava loma un arī savs potenciāls, galvenais ir mācēt to izmantot.
Mārtiņš Grūbe Google Ads (tolaik Google Adwords) pakalpojumus klientiem sāka realizēt 2011.gadā. Sākumā tās bija nelielas kampaņas, bet pamazām to apjoms un daudzums pieauga.
Mārtiņš veido ilgtermiņa attiecības ar klientiem, kas palīdz labāk izprast biznesu, produktu, tādējādi uzlabojot reklāmas kampaņu atdevi.
Klienti, kas sadarbojas ar Mārtiņu ilgtermiņā, zina, ka kampaņas tiek vadītas uzmanīgi, lieki neriskējot ar kampaņu budžetiem un katrs jaunievedums tiek ieviests jēgpilni un pamatoti.
Mārtiņš Grūbe ir darbojies gan ar lielbudžeta starptautiskām kampaņām (piemēram, Alpu transfēra pakalpojumi vai globāls auto nomas uzņēmums), gan arī ar nelieliem vietējiem nišas uzņēmumiem.
Katram klientam individuāla pieeja nevis automatizēta kampaņu vadība ir lielākais Mārtiņa trumpis – nekad līdz galam neuzticēties automatizācijai, visu pārraudzīt un pārliecināties vai konkrēta darbība pietuvina uzņēmuma biznesa mērķiem.