Bez Panikas jeb Covid-19 Ietekme uz Digitālo Mārketingu

Pēc ilgāka laika atsākot blogošanu, jāsāk protams ar konkrētam laikam zīmīgo, vēsturisko, par ko tikai slinkais neizteiksies – Covid-19. Konkrēti, kā koronovīrusa krīze, manuprāt, ietekmē digitālo mārketingu.

Daži dati

Pirms šī raksta tapšanas ievadīju Google atslēgvārdu “covid impact on marketing” un pārskrēju pāri populārākiem rakstiem. Dažas galvenās atziņas ievadam:

Pamatā dati ir vairāk pesimistiski, tam ir pamats, kritums rādītājos dominē un skaidrs, ka uz doto momentu uzņēmumi ir piesardzīgi un šī gada laikā vairāk nav gatavi ieguldīt papildus nekā ieguldīt vairāk mārketingā.

Ābols atkarīgs no ābeles

Ja ābele ir neražas gadā, nav arī ābolu un otrādi. Nevar būt tā, ka ābelei viss slikti, bet āboli aug bezjēgā daudz. Un ja ābele šajā gadījumā ir ekonomika un ābols – mārketings, tad tas, ka mārketinga industrija kopumā cieš, ir skaidrs. Tikai tās ābeles dārzā ir daudz un ne visām ir neražas gads, varbūt lielākai daļai, bet ne visām.

Kā jau iepriekš minēts, Amazon šis ir ziedu laiks, līdzīgas tendences ir vēl daudziem e-komercijas spēlētājiem, lielākiem un mazākiem. Ja apskatamies kopējās tendences pa nozarēm, tad attēlā zemāk ir redzams aptuvens krīzes ietekmes sadalījums “pa galviņām”.

Pag, kas bija Maslova Vajadzību Piramīda?

Augstāk redzamā megagrafikā skaidri nolasās mazāk/vairāk cietušo industriju saistība ar leģendāro Maslova vajadzību piramīdu. Krīzes apstākļos cilvēki vispirms sāk apzināties savas pamatvajadzības un tās ir fizioloģiskās vajadzības, pamatvajadzības un tikai pēc tam pamazām seko pārējās iespēju robežās.

Principā, tas, kas notiek šobrīd, cilvēce pārskata savas vērtības, vairāk sāk apzināties pamatvajadzības un atbrīvojas no visa liekā. Protams, kad krīze beigsies un nedaudz aizmirsīsies, viss atgriezīsies vecās sliedēs, tomēr arī nākamā krīzē (un tāda noteikti būs) notiks tieši tas pats, lielāks fokuss uz pamatvajadzībām.

Iešaut sev kājā, jeb zāģēt zaru, uz kura sēdi

Ko tas nozīmē no mārketinga perspektīvas – uzņēmumi, kuri strādā kādā nišā, rūpējas tikai par augstāko vajadzību līmeni – Pašizpausmi, cietīs jebkurā gadījumā un tad atliek pielāgoties apstākļiem. Vai es spēju sniegt kādu citu vērtību sabiedrībai, tuvāk pamatvērtībām? Ja nē, tad atliek “pārziemot” un gaidīt labākus laikus.

Mārketinga aģentūrām savukārt šis laiks dod iespēju, pirmkārt, novērtēt savu klientu portfolio. Ar ilgtermiņa skatu nākotnē aģentūrām, lai maksimāli mīkstinātu krīzes apstākļus, ir jāizvērtē, kādi klienti no kādām nozarēm ir sadarbības partneri un kādus vēl vajadzētu piesaistīt, lai krīzes varētu pārdzīvot pēc iespējas vieglāk.

Otrkārt, tas attiecas arī uz piedāvāto pakalpojumu klāstu. Krīzes laikā “pēkšņi” palielinās pieprasījums pēc iedziļināšanās, personiskas pieejas, pamatpakalpojumiem, kurus viegli izmērīt un kas sniedz vēlamo atdevi. Jāizanalizē, kādā virzienā mēs rokam, ko piedāvājam, kāda ir mana pozīcija tirgū. Vai tad, kad viss būs slikti, klienti neaizmuks pie konkurenta?

Jebkura krīze ir jauna iespēja

Tas, kas man pašam personīgi visvairāk patīk – šīs krīzes laikā ne tikai uzņēmumi, bet visa sabiedrība kopumā vairāk iepazīst digitālo pasauli, digitālos rīkus, vairāk tos izmanto, vairāk par tiem interesējas. Galu galā vairāk uzticas tiešsaistes pasaulei. Vecākā paaudze sāk iepirkties tiešsaistē, aktīvāk lieto tiešsaistes komunikācijas rīkus.

Tāpat arī uzņēmumi – vairāk interesējas par iespējām digitalizēties, pielāgoties, pārveidoties. Ja kāds līdz šim šaubījās par vajadzību vairāk pievērsties biznesa online pusei, tad šis ir tāds kā atgādinājums, ka tā tomēr būs drošāk ne tikai tagad, bet arī nākotnē. Attiecīgi tās ir iespējas mārketinga industrijas cilvēkiem.

Dari kvalitatīvi un izdzīvosi!

Jā, ekonomikā ir kritums, jā, Latvijā mārketinga aģentūru ir daudz un visiem vietas var nepietikt, tomēr skaidrs ir, ka mārketinga industrija ne tuvu nemirs, digitālais mārketings paliks tikai vēl spēcīgāks un ja dari savu darbu mārketingā kvalitatīvi, tad noteikti izdzīvosi. Un ir pilnīgi vienalga, ko dari – veido lapas, nodarbojies ar datiem, esi radošajā vai reklāmas biznesā, ja sniedz pievienoto vērtību, tev ir visas iespējas kļūt vēl spēcīgākam.

Un otrādi, ja esi līdz šim “izbraucis” uz kaut ko nevērtīgu, pārdošanu, solījumiem, radītām ilūzijām, visticamāk cietīsi. Arī mārketinga industrija attīrās.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top