Iespējams šis raksts izvērtīsies garāks nekā sākotnēji plānoju, tāpēc iespējams sadalīšu to vairākās daļās. Centīšos rakstot izmantot pēc iespējas mazāk specifisko terminu, bet jau priekšlaikus atvainojos, ka dažās vietās noteikti būs pāris angliskotie termini, jo nu nekādi nevaru sevi piespiest izmantot Google reklāmas platformu latviešu valodā.
Pagātne pret tagadni
Lai cik tas man pašam biedējoši nebūtu, digitālajā marketingā esmu jau turpat gadus 15. Šajā laikā ir nācies strādāt vairākās marketinga aģentūrās un piedzīvojumi ir bijuši daudz un dažādi. Lai arī tagadējais iemaņu klāsts ir visai plaša spektra, tomēr uzskatu, ka mana specialitāte ir tieši Google reklāma jeb “Google Ads” profesionālajā žargonā.
Sāku darboties šajā laukā tad, kad Google Ads bija visnotaļ jauna un inovatīva mārketinga opcija, ko aktīvi sāka apgūt uzņēmumi Latvijā un arī, protams, citur pasaulē jau kādu laiku. Tajā laikā ļoti mazai uzņēmumu daļai vispār bija dziļāka izpratne par to, kā un kas strādā un arī tad jau parādījās jautājumi vai tas vispār strādā un kāda jēga ir izmantot Google reklāmu.
Atceros, kādus gadus 10 atpakaļ uzstājos kādā LTRK seminārā un tur tieši atbildēt uz šādu jautājumu nebija viegli, jo tajā laikā mans uzskats bija, ka Google Ads visiem uzņēmumiem obligāts nav un jāskatās uz katru situāciju individuāli. Atzīstu, ka tas varēja izklausīties visai dīvaini no Google Ads speciālista, kuram pēc noklusējuma vajadzētu ‘’lielīt’’ Google Ads pakalpojumu, bet tas nu tomēr iet pretrunā ar maniem principiem, jo vienmēr cenšos pateikt savu skatījumu un tajā laikā tas nu tāds bija.
Kāpēc mans viedoklis tajā laikā nebija viennozīmīgs? Gluži vienkārši pasaule bija nedaudz savādāka, mēs dzīvojām nedaudz savādāk. Liekas sīkums, nieka 10 gadi, bet cilvēka dzīves stils pēdējos gados ļoti strauji mainās. Mainās vietas, kur cilvēks uzturās, kur tas meklē informāciju. Jāsaka, ka diemžēl liela daļa no mūsu dzīves ir pārvietojusies uz internetu. Es esmu dzimis 80.gadu sākumā un piedzīvoju tos laikus, kad lai sagatavotu referātu skolai, nācās iet uz bibliotēku un meklēt nepieciešamo grāmatu. Ja ģimenē gribējām ko lielāku nopirkt vai pārdot, tad skatījāmies uz sludinājumiem avīzēs un žurnālos. Televīzijai bija liela nozīme, lielākā daļa auditorijas uzmanīgi sekoja līdzi “Hameleonu rotaļām” vai skatījās kārtējo meksikāņu šedervu un reklāmai televīzijā bija ļoti liels spēks. Kur atrast vajadzīgo desu par labāko cenu, vislabāk zināja tantuki, kas savas dienas pavadīja uz soliņiem pie daudzdzīvokļu mājām. Dzīve bija savādāka, vai labāka to neņemšos teikt, bet tā noteikti bija citādāka.
Šodien lielākā daļa informācijas tiek meklēta Google. Avīzes, žurnāli un pat TV lēnām mirst, daudz vienkāršāk un ērtāk ir atrast informāciju internetā un grozies kā gribi, bet Latvijā Google ir galvenais informācijas avots.
Avots – https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/latvia
Papildus izmaiņas patērētāju uzvedībā veicināja arī Covid 19 krīze un ar to saistītās sekas. Pēkšņi uzņēmumi, kas līdz tam bija ignorējuši vai pievērsuši mazu uzmanību savai redzamībai internetā, saprata, ka mājaslapa nav tikai vizītkarte internetā, bet tā ir nepieciešama, lai vispār varētu nodarboties ar kaut kāda apjoma uzņēmējdarbību krīzes laikā. Patērētāji sāka pavadīt vairāk laika internetā, vairāk veica pirkumus online un gribēja preču piegādi uz mājām. Kad krīze beidzās, patērētāju uzvedība diži nemainījās, jo tie bija pieraduši pie ērtībām un netaisās savus paradumus mainīt arī tagad, vairākus gadu pēc Covid krīzes.
Tāpēc tagad un arī tuvākajā nākotnē internetam būs ļoti liela nozīme uzņēmējdarbības efektivitātē. Vai tas ir Google Ads, sociālie tīkli, labas SEO pozīcijas vai citas iespējas, bet uzņēmumam ir jābūt redzamam Latvijas informācijas telpā. Jums var būt labākais produkts vai pakalpojums pasaulē, bet ja tas nav redzams vai atrodams interneta vidē, tad jēga no tā ir maza.
Savā darbā visai regulāri nākas atbilēt uz klientu jautājumiem ‘’Ko un kā man tagad labāk darīt, ja vēlos attīstīt savu biznesu?’’. Katrā situācijā mana atbilde un piedāvātais risinājums var būt savādāks, bet Google Ads ir viens no tiem kanāliem, kas var dot visātrāko rezultātu. Bet šeit ir viens liels “BET”, pirms virzāmies tālāk. Diemžēl joprojām sastopos ar situācijām, kad ir uzņēmēji, kas uzskata, ka Google Ads ir burvju nūjiņa, kuru pavicinot, nauda sāks nākt tik ātri, ka būs grūti izvēlēties ko labāk pirkt – Ferrari vai Lamborghini. Jā, Google Ads var būt lielisks instruments, kas palīdzēs palielināt ieņēmumus, bet tam ir arī savas izmaksas un negatīvie aspekti.
Kā izskaidrot, kas ir Google Ads. Laikam pavisam vienkāršākais veids – reklāma Google meklētājā, kur jūs maksājat par katru klikški uz jūsu izvietotās reklāmas. Un te nu mēs nonākam pie vienas no svarīgākajām lietām – klikšķu izmaksas, jo tieši tas būs galvenais faktors, kas ietekmēs jūsu reklāmas kopējo rentabilitāti un ticiet man, tas nav maznozīmīgs faktors. Par to sīkāk jau nākamā rakstā.
Mārtiņš Grūbe Google Ads (tolaik Google Adwords) pakalpojumus klientiem sāka realizēt 2011.gadā. Sākumā tās bija nelielas kampaņas, bet pamazām to apjoms un daudzums pieauga.
Mārtiņš veido ilgtermiņa attiecības ar klientiem, kas palīdz labāk izprast biznesu, produktu, tādējādi uzlabojot reklāmas kampaņu atdevi.
Klienti, kas sadarbojas ar Mārtiņu ilgtermiņā, zina, ka kampaņas tiek vadītas uzmanīgi, lieki neriskējot ar kampaņu budžetiem un katrs jaunievedums tiek ieviests jēgpilni un pamatoti.
Mārtiņš Grūbe ir darbojies gan ar lielbudžeta starptautiskām kampaņām (piemēram, Alpu transfēra pakalpojumi vai globāls auto nomas uzņēmums), gan arī ar nelieliem vietējiem nišas uzņēmumiem.
Katram klientam individuāla pieeja nevis automatizēta kampaņu vadība ir lielākais Mārtiņa trumpis – nekad līdz galam neuzticēties automatizācijai, visu pārraudzīt un pārliecināties vai konkrēta darbība pietuvina uzņēmuma biznesa mērķiem.