SEO kurss #4: Tehniskais SEO

SEO optimizācija sastāv no daudz dažādiem faktoriem, bet ja mēs skatamies, kas ir pats pamats, uz ko viss balstās, tad pilnīgi viennozīmīgi var droši apgalvot, kas tas ir tehniskais SEO. Tie ir visi tehniskie faktori, kas skar mājaslapu. Mājaslapa SEO ir kā reālas mājas pamats. Uz sliktiem pamatiem labu māju neuzbūvēsi, bet pamati ir pamati, tos neviens parasti neredz, lai gan tie ir nepārvērtējami svarīgi. SEO audits ir pakalpojums, ko parasti piedāvā visas SEO aģentūras, kur šos jautājumus izanalizē.

Mājaslapas izveide

SEO sākas jau ar mājaslapas izveidi – svarīgs ir gan izvēlētais domēna vārds, gan hostings (uz kāda servera atrodas mājaslapa), gan arī tas, kāda tad gala rezultātā ir izveidota mājaslapa.

Domēns ir faktors, kā ietekme laika gaitā samazinās, tomēr joprojām, ja ir vēlme veikt optimizāciju uz Latviju, labāk būs .lv paplašinājuma domēns, uz Lietuvu – .lt domēns, uz Angliju – .co.uk domēns utt. Pieredze rāda, ka joprojām svarīgs ir arī domēna nosaukums. Lai gan Google apgalvo, ka tas tā sen vairs nav, domēna vārdi ar iekļautu atslēgvārdu, performē nedaudz labāk nekā citi. Tomēr tas, protams, nav izšķirošais faktors.

Hostings jeb serveris, uz kura izvietota mājaslapa, arī ir būtisks faktors. Tas ietekmē, cik ātra ir mājaslapas darbība, vai tai var piekļūt ikviens apmeklētājs bez problēmām. Te jāmeklē speciālistu padoms, kuru serveri/hostingu labāk izvēlēties. Piemēram, būtiski, ka uz tās pašas IP adreses, uz kuras atrodas Jūsu mājaslapa, nav vēl desmitiem vai pat simtiem/tūkstošiem citu mājaslapu, kas palielinba risku iedzīvoties nopietnās SEO barjerās. Piemēram, uz tā paša servera atrodas kāda no Google viedokļa “slikta mājaslapa”.

Par to jārunā vēl atsevišķi, bet ļoti svarīgi, kā ir programmēta mājaslapa. Vai izmantotais risinājums ir SEO draudzīgs. Vai mājaslapa ir pietiekami viegla un ātra, Google meklētājam draudzīga. Ir vairāk un mazāk draudzīgi mājaslapu izveides risinājumi, arī gatavie. Nepraša spēs izveidot WordPress mājaslapu, kas būs nedraudzīga Google meklētājam, bet profesionālis to spēs padarīt daudz vieglāku un SEO optimizācijai pateicīgāku.

URL struktūra un “https”

Jebkuru mājaslapu mēs varam atrast pēc URL (Uniform Resource Locator), tā ir kā mājas precīza adrese. Mājaslapu URL sākas ar “http://” vai “https://”. Simbols “s” beigās liecina par to, ka adresei ir pievienots SSL (Secure Socket Layer). Tautas vārdiem runājot, šī mājaslapa ir drošāka. SSL sertifikātus daudzi hostingi/serveri dod komplektā bez maksas, bet tos var arī atrast/iegādāties dažādos servisos.

Google jau kādu laiku tieši “https” ir definājusi kā SEO faktoru, kas nosaka mājaslapas dabisko rezultātu potenciālu. Tātad tas ir kā obligāts nosacījums, sakārtot mājaslapai SSL sertifikātu.

Tāpat svarīgi jau mājaslapas izstrādes procesā parūpēties par tīru un saprotamu URL struktūru visām mājaslapas sadaļām, apakšlapām, rakstiem, kategorijām.

Raksturīgākā kļūda ir atstāt automātiski definētas URL struktūras:

“www.domens.lv/produktu-kategorija” vietā ir “www.domens.lv/page=?1234” vai “domens.lv/bloga-raksts” vietā “domens.lv/blog=1”

Jebkuras lapas URL struktūrā vēlams iekļaut lapas galveno atslēgvārdu bez garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm, vārdus savā starpā atdalot ar domuzīmi “-” (nevis apakšsvītru “_”).

Navigācija

Svarīgs SEO faktors ir mājaslapas navigācija. Pastāv nerakstīts likums, ka jācenšas mājaslapā viss turēt maksimāli 3 klikšķu attālumā. Tātad, līdz jebkurai lapai var nokļūt ar 3 klikšķiem no galvenās lapas. Piemēram: galvenā lapa – kategorija – apakškategorija – produkts. 4 klikšķu attālums jau skaitās nedaudz riskants lapas indeksācijai, nerunājot par vēl sarežģītākām struktūrām. Tad jābūt milzīgai mājaslapas autoritātei, lai Google bots rakstos dziļāk lapas sadaļās.

Ne tikai Google robotam, bet arī mājaslapas apmeklētājiem ļoti palīdz arī tā saucamie navigācijas ceļi (breadcrumbs), kas parāda, tieši kādā mājaslapas līmenī pašreiz atrodamies. Tas palīdz ar vieglāk pārvietoties pa mājaslapas sadaļām.

HTML, Javascript, CSS

Pārāk neiedziļinoties šajos terminos, vispārināti sakot, tās ir programmēšanas valodas, kas tiek pielietotas mājaslapu izveides procesā. HTML ir mājaslapas galvenā valoda, kas nodrošina pamatstruktūru, ko pārlūkprogrammas jau izmanto, lai attēlotu mājaslapas. Javascript bieži izmanto, lai attēlotu dažādus risinājumus, papildelementus lapā, CSS atbild par dizainu, krāsām, fontiem. Kopumā pareiza vai nepareiza programmēšanas valodu izmantošana var ietekmēt mājaslapas SEO potenciālu.

Mājaslapas ātrums

Pēdējā laikā aktuālakais, par ko runā SEO speciālisti, ir mājaslapas ātrdarbība. Ja līdz šim tas arī bija faktors, bet ne tik svarīgs, tad nu jau aptuveni gadu tas ir ļoti būtisks aspekts, uz ko skatās Google. Nebija arī vienprātības, kas ir ātra lapa, vairāk vai mazāk tas bija subjektīvs katras web izstrādes aģentūras viedoklis. Tagad Google skaidri un gaiši pasaka – lietotjiet Google Page Speed Insights rīku, kurš pateiks prezīci, cik ātra ir mājaslapa, kādas tajā ir galvenās problēmas, kas jārisina.

Svarīgākais rādītājs no SEO viedokļa Page Speed rīkā ir Core Web Vitals tests, kas arī ir pirmais, kas uzrādās lapas analīzes rezultātā – ja tas netiek iziets, ar to arī jāsāk. Pēc tam var skatīties Desktop un Mobile lapu versiju reitingus un censties tos palielināt.

MarketMeNow lapas rādītāji ilgu laiku šajā rīkā bija zemi (kurpnieks bez apaviem), taču mēs nolēmām šo uzlabot pēc tam, kad tas kļuva pavisam aktuāli un šobrīd MMN mājaslapa ne tikai izpilda Core Web Vitals testu, bet arī ir ar ļoti augstiem reitingiem – Desktop versijai 100 un Mobile 93. Izstrādātājiem vienmēr ir panākt augstu mobilās versijas ātrdarbību, tāpēc ir normāli, ka tai ir zemāks reitings nekā Desktop versijai.

Mobilais vispirms!

Mājaslapas izstrādātājiem jāņem vērā tas, kas jau labu laiku mobilās versijas ir svarīgākas par datoru/desktop versijām – gluži vienkārši daudz vairāk cilvēki internetu patērē mobilās ierīcēs un arvien mazāk datoros. Vēl aizvien daudzi izstrādātāji sākumā fokusējas uz datora versiju, tikai pēc tam uz mobilo, bet tas nav pareizi. Vēl sliktāk – aizmirst par mobilo versiju pavisam.

Tas ir svarīgi no SEO viedokļa arī tāpēc, ka Google to deklarē – veidojiet vispirms mobilām ierīcēm draudzīgus risinājumus, savādāk mēs Jums nedosim labas iespējas Google meklētājā arī datoru versijām.

Dubultais saturs

Kāds teiks, tas jau vairs nav tehniskais SEO! bet ir gan, bieži vien mājaslapas īpašniekam pašam nezinot, tajā ir pilns ar lapu dubultām versijām, kas ģenerējas automātiski. Visbiežāk tas notiek e-komercijas tipa lapām, kur produkti, produktu kategorijas pieejamas daudzos ceļos. Piemēram, konkrētam produktam lapas kopijas pieejama arī dažādu filtru meklējumiem (krāsa, izmērs u.c.), pēc meklēšanas atslēgvārdiem. Kategorijām pieejamas vairākas lapas. Tas viss rada lapu duplikātus, kas traucē Google atpazīt svarīgāko lapu un attiecīgi rodas problēmas lapas optimizācijā. Tāpat lapas dublējas pēc dažādiem URL ar dinamiskiem elementiem. Arī tā ir liela problēma.

Risināt to var, norādot, kura lapa ir svarīgākā, izņemot pārējās lapu kopijas no indeksa vai pasakot Google, ka konkrētā lapas kopija ir oriģinālās lapas versija ar canonical tega palīdzību.

Pāradresācijas

Bieži vien mājaslapās ir pāradresāciju problēmas – gan to trūkums, gan nepareizs pielietojums. Jāatceras, ka SEO draudzīga ir pāradresācija 301, tāpēc drošāk lietot to nevis 302. Ja ir nepieciešamība dzēst lapu, to jāpāradresē uz atbilstošāko, jo, iespējams, ka uz to ir izveidotas saites, kas nosūta domēnam zināmu devu autoritātes. Un pie tam Google ļoti nepatīk tukšas lapas.

Arī ja sanāk mainīt domēnu, vecā domēna lapas ar 301 pāradresāciju jāpāradresē uz jauno domēnu – tā būs viskvalitatīvākā migrācija uz jauno domēnu.

Vēl ir daudzi citi tehniskie faktori, kā “hreflang” tegs, 4xx un 5xx statusa kļūdas, Title un Description tegu trūkums, robots.txt, Sitemaps problēmas un daudzi citi, ko mēs visu šajā bloga rakstā neapskatīsim. Taču secinājums ir skaidrs – pirms tālāk optimizēt mājaslapu ar satura un ārējās optimizācijas iespējām, vispirms obligāti jātiek galā ar visām SEO tehniskām lietām, bet jaunām mājaslapām tas jāsakārto jau izstrādes procesā, tāpēc jāsadarbojas ar web izstrādes aģentūru, kas ir zinoši šajā jomā vai sadarbojas ar kādu SEO aģentūru, kas palīdz tehniskos jautājumos vai veic SEO auditu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top