10 Gadi Kopā ar Google Ads (AdWords) – no Divplākšņa līdz Autopilotam?

Nesen pieķēru sevi pie domas, ka izrādās jau 10 gadus strādāju ar Google Ads reklāmas platformu, ko kādreiz sauca Google Adwords. Īsti nav skaidrs, lepoties ar 10 gadu pieredzi vai satraukties par to, ka palieku vecāks. Šis raksts vairāk būs par to, kā gadu gaitā globāli ir mainījies šis reklāmas instruments un vai visas izmaiņas ir padarījušas to labāku.

Kas ir Google Ads speciālists?

Neliels iestarpinājums par tēmu “Google Ads speciālists” – ja domā, ka profesija sevī ietver aizraujošu radošu lidojumu ar lielisku reklāmas tekstu rakstīšanas epopejām, jaunu kulta saukļu veidošanu u.t.t., tad te man laikam kāds būs jāapbēdina.

Labs Google Ads speciālists 90% no sava laika pavada Excel un citu programmu skaitļu tabulās, labs speciālists vēro datus, mēģina saprast likumsakarības un analizē kļūdas. Izcili speciālisti vēl arī māk apkopot iegūto informāciju, lai ar Google Ads palīdzību sasniegtu vēlamo rezultātu. Radošais process sastāda varbūt tikai 10% no visa darba. Protams, arī atkarīgs no pieejas.

Google Adwords 2010 vs. Google Ads 2020

Pirmās gaitas ar Google Adwords sāku tālajā 2010.gadā. Labs draugs tolaik bija jau platformā iedziļinājies un vilināja mani, lai es arī mācos Adwords un nāku pie viņa strādāt. Jāsaka viņam paldies, jo es uz ‘’makšķeres’’ uzķēros un sāku mācīties, kas tad ir Google Adwords un kā tas darbojas.

Google Adwords 2010.gadā kardināli no Google Ads 2020.gadā neatšķiras – jā, ir vairākas iespējas nākušas klāt, šis tas ir padarīts vieglāk lietojams, kaut kas vairs nav pieejams, bet konceptuāli pamatdoma instrumentam nav mainījusies – reklamēties uz atslēgvārdu meklējumiem Google meklētājā un rādīt reklāmas Google mājaslapu tīklā.

Google Ads sertifikāti maksāja naudu

Google Adwords es sāku apgūt, ejot cauri mežonīga apmēra PDF failiem, kur bija apkopota visa teorētiskā informācija par un ap Adwords. Pēc tam bija jākārto Adwords eksāmeni. Tajā laikā eksāmeni krasi atšķīrās no tā formāta, kāds tas ir šobrīd. 

Pirmkārt, pieeja vienam eksāmenam maksāja 50 USD, kas tajā laikā nebija maza nauda, bet eksāmens bija jānokārto, lai es varētu sākt strādāt jaunā darba vietā. Otrkārt, uzsākot eksāmena kārtošanu, dators saslēdzās un nevarēja ‘’fiksi pameklēt atbildi Googlē’’. 

Pirmā reize, kad kārtoju eksāmenu, bija ļoti īpaša, bija lielāks satraukums nekā pirms eksāmeniem skolā, trīcēja rokas, kārtojot eksāmenu, klusībā pie sevis lūdzu ‘’kaut tik elektrība nenoraustās vai dators nenobrūk’’. 

Kad izdevās ar pirmo reizi nokārtot, bija augstākā gandarījuma sajūta. Šodien eksāmenu skaits ir krietni lielāks, tie vairs nav par maksu un arī eksāmena laikā droši vari meklēt Google meklētājā atbildes uz visiem jautājumiem. Vai tas ir labāk vai sliktāk nekā 2010.gadā? Par to varētu diskutēt. 

google certified

Sertifikāti vai praktiskas iemaņas?

Mans personīgais skatījums – ja pie manis atnāk cilvēks un saka, ka viņš/a ir labs Google Ads speciālists, jo ir visi serifikāti, tad pirmais uzdevums šim “speciālistam” būtu izveidot un pamatot kampaņu struktūru jebkurai nejaušai mājaslapai. Tas man pateiks daudz vairāk par speciālistu nekā visi serifikāti.

Nokārtojot eksāmenus, uzsāku darbu, sāku darboties ar reāliem Google Adwords kontiem. Pamazām sāka rasties pārliecība par saviem spēkiem, arvien vairāk piešāvos Adwords funkcijām, atjaunoju ierūsējošās Excel zināšanas. Pieredze palielinājās, varēju jau pa tiešo strādāt ar klientiem, oponēt viņu idejām, pamatot savas stratēģijas un taktikas. Biju attīstījis savu kampaņu būvēšanas struktūru…

Un tad pienāca 2013.gads

google upgrade

Bija pienācis brīdis, kad piedzīvoju pirmās lielās Google reklamēšanās platformas izmaiņas kopš laika, kad biju sācis strādāt šajā lauciņā. 

Tika mainīts kampaņu uzbūves veids no tā saucamām Legacy kamaņām uz Enhanced kampaņām. Lielākā izmaiņa, kas tajā laikā biedēja mani un man zināmos speciālistus – Mobile un Desktop kampaņu apvienošana vienā kampaņā. 

Tiem, kas nav cieši pazīstami ar Google Ads – pirms tam mobilo ierīču apmeklējuma kampaņas bija atsevišķas kampaņas, atdalītas no Desktop (galda datoru) kampaņām, ar savām optimizētām likmēm un pielāgotām reklāmām. 

Aģentūrā, kur tolaik strādāju, bijām satraukti – kā tas strādās, kā varēsim izvērtēt katra ierīču tipa rezultātus, vai nebūs jāpārmaksā par klikšķi. Google šo izmaiņu argumentēja, ka tā padarīs darbu ar Adwords vieglāku vidusmēra cilvēkam. Mans uzskats bija, ka Google sačakarēs darbu industrijas profesionāliem.

Mobile – ar karogu pa priekšu

Lai vai kā, izmaiņas protams notika un visi tām pielāgojās. Tika pielāgotas kampaņu struktūras, apguvām jaunās funkcijas un strādājām tālāk. Nevaru teikt, ka izmaiņas bija labas vai sliktas, Adwords vienkārši kļuva savādāks un es pielāgojos.

Paralēli šīm izmaiņām Google arvien vairāk sāka akcentēt mobilā apmeklējuma nozīmi un tam, cik svarīgi ir jau laicīgi pielāgot mājaslapas mobilām ierīcēm. Adwords speciālistu uzdevums bija par to pārliecināt klientus. 

Tajā laikā man personīgi likās, ka Google nedaudz pārspīlē, tajā laikā apmeklētāju plūsmas proporcija Latvijā bija aptuveni 80 pret 20 par labu apmeklējumiem no datora. Tomēr ar laiku manas domas sāka mainīties. 

Strādājot ar Adwords kontiem Lielbritānijā un ASV, es vietām jau ievēroju situācijas, kur šis apmeklētāju plūsmas sadalījums jau sāka mainīties par labu mobilām ierīcēm. Nav jau jābūt baigam pareģotājam, lai saprastu, ka šī tendence agri vai vēlu atnāks arī līdz Latvijai un mani uzskati atbilstoši mainījās. 

2020.gadā Latvijā apmeklētāju plūsmas sadalījums starp ierīcēm ir jau aptuveni 70 pret 30 par labu apmeklējumiem no mobilām ierīcēm (dažādās industrijās šis cipars var atšķirties)

Automatizācija – Ads speciālistu palīgs vai bieds?

autopilots

Precīzu laika brīdi neatceros, bet kaut kad Google sāka priekšplānā izvirzīt kampaņu vadības automatizācijas risinājumus. 

Sākumā tie parādījās kā Automated rules, kas ļāva speciālistam pašam izveidot savu automatizācijas algoritmu, kuru pēc tam piemērot kampaņu optimizācijai. Šī iespēja man ļoti patika un visnotaļ aktīvi izmantoju, īpaši lielgabarīta kampaņām, kur atslēgas vārdu skaits bija mērāms tūkstošos. 

Google, protams, visu šo lietu attīstīja un sāka piedāvāt arī automātiskās optimizācijas iespējas kampaņām, kur speciālista iesaiste nav nepieciešama un nav pat paredzēta. Visu speciālista vietā izdomās mākslīgais intelekts. Nezinu, vai nu mana konservatīvā daba vai arī tas, ka bērnībā pārāk bieži redzēts Terminators, bet šie Google centieni manī vairāk radīja negācijas nekā pozitīvas emocijas.

Te kāds varētu oponēt ar ‘’nu tev bail, ka tevi aizvietos ar robotu’’ un droši vien, ka zemapziņā ir kāda neliela balstiņa, kas to bļauj, bet vairāk šobrīd tas ir tāpēc, ka es gluži vienkārši neticu, ka esam tik tālu attīstījušies, ka roboti ir gudrāki par mums pašiem vismaz stratēģisku lēmumu ziņā. 

Mūsu šī brīža attīstības fāzē automatizācijas instrumenti saprot pamatlietas, spēj kalkulēt datus un varbūtības, bet, manuprāt, nespēj vēl iedziļināties lietās, kur ir nepieciešama emocionālā inteleģence.

Es pilnīgi pieļauju faktu, ka automatizācija tikai attīstīsies un ar laiku būs ekvivalenta cilvēka prātam. Pavisam vienkāršs jautājums – 

vai jūs šobrīd kāptu lidmašīnā, kur pilota vietā būtu automatizēta programma?

10 gados Google Ads (Adwords) daudz kas ir piedzīvots, visu pat vairs nevar atcerēties, tik daudz dažādu detaļu. Pašos pamatos ir skaidrs, ka Google Ads attīstās, cenšas iet līdzi laikam. 

Vai visas izmaiņas ir pozitīvas? Tas ir atkarīgs no tā, kā uz to skatās. Kas kādam ir pozitīvs, tikpat labi citam var būt negatīvs. Galvenais ir sekot līdzi izmaiņām un atrast tādu risinājumu, kas der tev pašam. Jādomā līdzi un vēlreiz jādomā! Vismaz tā es esmu centies darīt visus 10 gadus.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top