Pirmajās divās SEO kursa daļās apskatījām principus, kā strādā Google meklētājs, kā tas atrod mājaslapas, saturu un kas jādara mums, lai mūsu mājaslapas būtu pēc iespējas pieejamākas Google meklēšanas botam. Šoreiz apskatīsim, kā tad Google meklētājs apstrādā šos datus/saturu un kā attēlo tos meklēšanas rezultātos.
Standarta izklājums – dabiskie rezultāti
Ievadot jebkuru atslēgvārdu, rezultātos parādīsies vismaz standarta izklājums, tas ir 10 organiskie jeb dabiskie rezultāti. Ne reklāmas, ne kādi cita veida rezultāti, ko apskatīsim rakstā tālāk, tikai un vienīgi 10 mājaslapas ar atbilstošākajiem rezultātiem uz meklējumu. Protams, var gadīties arī retāka situācija, kad Google var neuzrādīt rezultātu vispār, piemēram, ievadot neloģisku burtu kombināciju. Šajos 10 rezultātos un nākamajās lapās esošos tāpat var iekļūt ar SEO pakalpojuma palīdzību vai dabiski, ja Google pietiekami augstu novērtē mājaslapas saturu.
Dabiskie rezultāti + Google reklāmas
Nākamais populārākais rezultātu attēlojums būs šie paši 10 dabiskie rezultāti kopā ar Google Ads reklāmām, kas pamatā izvietojas sekojoši: 4 reklāmas augšējā blokā virs dabiskiem rezultātiem un vairākas apakšā, zem dabiskiem rezultātiem. Šie jau mums, aģentūrām ir visbiežāk sastopamie attēlojumi, jo sadarbojamies ar uzņēmumiem, kuri kaut ko pārdod internetā, līdz ar to konkurenti vienmēr ir ne tikai dabisko rezultātu īpašnieki, bet arī tie, kas reklamēs ar Google Ads palīdzību.
Reklāmas no dabiskiem rezultātiem atškiras tikai ar pievienotu birku “Ad”, kā tas redzams attēlā zemāk. Reklāmu attēlojums mainās – ja kādreiz tās tika izceltas atsevišķā krāsā, ar fonu, tad tagad tās ir gandrīz neatšķiramas no pārējiem rezultātiem.
Šajā gadījumā Google mārketinga stratēģijā jāņem vērā, ka maksimumu tikai ar dabiskiem rezultātiem sasniegt nevarēs, būs nepieciešams arī reklamēties ar Google Ads.
Dažādas Google rezultātu attēlojuma papildus iespējas
Papildus šiem pamatizklājumiem, attēlojumiem Google regulāri testē un ievieš aizvien jaunus risinājumus. Pamatā tie ir dažādi bloki, paneļi, sekojoši apskatīsim visus šobrīd pieejamos, bet ieteicams regulāri sekot līdzi arī atjauninājumiem un testiem, kas sākumā tiek veikti ASV tirgū.
Ieteicamie fragmenti / Featured Snippets
Ieteicamie fragmenti jeb Featured Snippets ir kā paša Google “ātra atbilde” uz meklēšanas atslēgvārdu, atbildes kopsavilkums, kas paņemts no kādas ļoti autoritatīvas (pēc Google algoritma ieskatiem, protams) mājaslapas. Fragmentā tiek parādīts arī avota mājaslapas nosaukums un URL adrese.
Ir 3 veidu ieteicamie fragmenti, kuru pamatā ir vaicājuma veids un atbildes formāts: rindkopu fragments, saraksta fragments un tabulas fragments. Lielākā daļa piedāvāto fragmentu ir rindkopu fragmenti. Fragmenti tiek parādīti virs dabiskās meklēšanas rezultātiem, efektīvi izveidojot pozīciju nulli. Šādi rezultāti Latvijā ir praktiski nesastopami vēl, bet globāli tajos var nokļūt tikai paši autoritatīvākie portāli.
Zinību panelis / Knowledge panel
Savā ziņā ļoti līdzīgs risinājums Ieteicamiem fragmentiem, bet šim panelim tiek atvēlēts lielāks bloks blakus Google rezultātiem labajā pusē. Šis panelis iekļauj sevī detalizētāku informāciju par meklējamo atslēgvārdu, ja vien tāda ir pieejama (fakti, skaitļi u.c.). Bieži šie rezultāti parādās slavenu cilvēku meklēšanas rezultātos, kā zemāk redzams Kristapa Porziņģa gadījumā. Arī šajos rezultātos var nokļūt tikai pašas autoritatīvākās mājaslapas.
Līdzīgs princips ir arī Zinību kartēm / Knowledge cards, tikai tās nav tik plašas, apkopota tikai pati svarīgākā informācija nelielā logrīkā.
Attēlu paka / Image pack
Šis jau ir bieži sastopams rezultātu attēlojums arī Latvijas meklējumos, pie tam tas ir diezgan labi attīstījies un tiek attēloti ne tikai attēli virs visiem dabiskajiem rezultātiem, bet arī attēlo no atseviškām mājaslapām, uzņēmējiem, kā tas redzams attēlā zemāk, meklējot frāzi “ziedu pušķi”.
Lai nokļūtu šajos rezultātos, jāsaprot, vai Jūsu industrijā Google piedāvā šādu attēlojumu uz noteiktiem atslēgvārdiem. Ja piedāvā, tad jāpievērš uzmanība attēlu kvalitātei, attēlu faila nosaukumiem, ALT tekstam un aprakstam – tas dos lielāku iespēju nokļūt šajos rezultātos. Protams, pašai mājaslapai jābūt labi optimizētai un draudzīgai Google meklētājam.
TOP stāsti / TOP stories
Šie rezultāti aktuāli ziņu industrijai, izklaidei, šovbiznesam, jo tajos tiek attēlots kopsavilkums no autoritatīvākajiem resursiem par konkrēto tēmu, kādu notikumu vai cilvēku, darbību. Arī uz latviešu valodas meklējumiem vēl ļoti reti sastopams, bet praktiski uz visiem aktuāliem notikumiem angļu valodā šis attēlojums visticamāk uzrādīsies.
Cilvēki Arī Jautā bloks / People Also Ask (PAA)
Šis rezultātu attēlojums lieliski strādā kā sava veida BUJ mājaslapās (Biežāk uzdotie jautājumi) – sākumā redzami daži populārākie jautājumi par tēmu, kas paņemti no dažādām autoritatīvām industrijas mājaslapām. Skatoties atbildes, uzrodas arvien vairāk jautājumu un atbilžu, tādējādi var “ierakties tēmā” ļoti dziļi.
Arī šie rezultāti uz latviešu valodas meklējumiem ir nesastopami, bet jādomā, ka drīz būs un šie rezultāti liek/liks vairāk domāt par savas mājaslapas satura stratēģiju. Tie arī palīdz saprast, par ko cilvēki visbiežāk interesejās, meklējot informāciju par konkrēto tēmu.
Papildsaites / Sitelinks
Šis bloks ir bieži sastopams visos meklējumos, arī latviešu valodas – papildsaites Google meklētājs attēlo tikai autoritatīvākajiem resursiem pēc konkrētā atslēgvārda meklējumiem un tajos uzrāda citas pieejamās mājaslapas sadaļas, kas varētu būt interesantas interesentam. Visbiežāk papildsaites redzēsim, meklējot zīmolu atslēgvārdus, kā tas redzams arī zemāk attēlā, taču tie arvien vairāk parādas arī uz citiem atslēgvārdu meklējumiem. Kādreiz varēja šos rezultātus ietekmēt, mainīt, šobrīd tie ir ļoti atkarīgi no mājaslapas struktūras, tāpēc jāpiedomā pie sadaļu nosaukumiem.
Saistītie meklējumi / Related Searches
Šis attēlojums ir starp tiem, kas nekādā veidā nav saistīts ar citām mājaslapām – Google meklētājs apmeklētājiem piedāvā arī veikt meklējumus uz citiem atslēgvārdiem, ko parasti meklē citi cilvēki līdzīgos gadījumos. Šie rezultāti drīzāk ir noderīgi mājaslapu īpašniekiem, lai saprastu, kādi atslēgvārdi vēl figurē industrijā Google meklētājā.
Šis bloks atrodas zem dabiskiem Google rezultātiem un pirms Google Ads apakšējā bloka reklāmām. Maksimāli var tikt attēlotas 10 papildsaites, pa 5 saitēm divos blokos.
Pirkšanas rezultāti / Shopping results
Šis rezultātu attēlojums vēl nav pieejams Latvijā, bet pavisam drīz varētu arī parādīties. Arī pirkumu rezultāti ir redzami virs organiskajiem rezultātiem. Tie ir maksas rezultāti (līdzīgi kā Google Ads reklāmas), ko sauc par produktu datu reklāmām. Parasti tie tiek parādīti karuseļa formātā un ietver attēlus, cenas informāciju un produkta vērtējuma zvaigznes (0-5).
Atsauksmes / Reviews
Konkrētais attēlojums ir, pirmkārt, atkarīgs no mājaslapas īpašniekiem, to var izveidot ar Schema markup risinājuma palīdzību. Tiesa ar to vien nepietiks, automātiski šis attēlojums Google meklētājā neparādīsies – Google papildus arī vērtēs mājaslapas autoritāti un atsauksmju autentitāti. Tomēr mēs vienmēr iesakam visiem e-komercijas uzņēmumiem jau sākumā ieviest šo risinājumu, lai vismaz kādreiz šis risinājumu tiktu attēlots.
Schema markup lapā atrodami dažādi attēlojumu veidi, ne tikai novērtējums, par to var iepazīties Schema mājaslapā un izlemt, kuru no šīm iespējām varētu izmantot savā mājaslapā.
Lokālie rezultāti / Local Pack
Attēlojums, kas pēdējos gados ieguvis ļoti lielu popularitāti arī Latvijā, jo sniedz ļoti lielu atdevi dažādu pakalpojumu sniedzējiem. Tas arī parādās virs dabiskajiem rezultātiem un šos rezultātus var arī optimizēt. Lai nokļūtu šajos rezultātos, ir jāreģistrējas bezmaksas platformā Google Business Profile un maksimāli jāizmanto visas tās sniegtās iespējas – jāaizpilda visa informācija, jāpievieno attēli, video, saturs, pakalpojumi, preces, tālruņa numurs, mājaslapa, kontaktinformācija. Viens no svarīgākajiem aspektiem – jāvāc atsauksmes no klientiem. Tās palīdzēs nokļūt šajos lokālos rezultātos pēc iespējas augstāk.
Šie rezultāti cilvēkiem tiek attēloti kopā ar atrašanās vietu kartē un tāpēc tajos parādās apmeklētājam tuvākie pakalpojumu sniedzēji, balstoties uz meklēšanas ierīces ģeogrāfisko lokāciju. Attiecīgi, meklējot frizieri Rīgā un Liepājā, parādīsies krasi atšķirīgi rezultāti. Šos rezultātus var arī pastiprināt ar lokālās reklāmas iespējām.
Video rezultāti
Ja sava biznesa produktu labāk pārdot video formātā (apmācību video, konsultācijas) jeb ir izklaidējoša satura bizness, tad Video rezultāti var būt lielisks veids, kā iegūt papildus auditoriju tai, kas pieejama jau YouTube vai citās video platformās. Tā kā YouTube ir populārākais pasaulē video sociālais tīkls, tad pamatā šeit varēs atrast tieši YouTube video.
Svarīgi ir video sadalīt pa tēmām, augšupielādējot video, lai arī Google rezultātos tas varētu parādīties tik detalizēti skaisti, kā tas redzams attēlā zemāk. Protams, Google attēlos šos video rezultātus tikai tad, ja tie būs pietiekami autoritatīvi un meklējamam atslēgvārdam atbilstoši (diemžēl arī šis rezultāts Latvijā vēl nav iedzīvojies)
Twitter rezultāti
Ļoti līdzīgs kā TOP stāstu bloks ir Twitter rezultāti, tikai šeit ir populārākie tvīti Twitter sociālā tīklā. Kā noprotams, šeit arī rezultāti par aktuāliem notikumiem, cilvēkiem, par visu, par ko runā Twitterī. Šeit var nokļūt autoritatīvākie Twitter konti, kuru ieraksti kļuvuši populāri.
Padziļinātie raksti / In-depth articles
Ja meklēšanas vaicājums ir plašs vai neskaidrs, Google dažreiz parāda padziļinātu rakstu logrīku. Blokā parādās trīs raksti, un, lai arī tie gandrīz precīzi izskatās pēc standarta organiskajiem rezultātiem, bloks skaitās kā tikai viena organiska pozīcija. Šie rakstu bloki gandrīz vienmēr ir raksti no milzīgiem izdevējiem ar milzīgu autoritāti.
Miksētie rezultāti īpašos notikumos
Globālos svarīgos notikumos Google cenšas attēlot maksimāli daudz informācijas uzreiz meklētājā, lai cilvēkam ir viegli orientēties. Šādā attēlojumā parasti tiek attēloti vairāki augstāk minētie risinājumi. Tā bija Covid pandēmijas laikā, tā ir arī, tā, kā redzams attēlā zemāk ir arī Ukrainas kara gadījumā – uzreiz galvenā statistika, autoritatīvākie video, attēli, ziņas, Twitter signāli, kā arī biežāk uzdotie jautājumi.
Ātrās atbildes uz jautājumiem
Cik ir 10 kg gramos, cik ir 14 jūdzes kilometros, cik ir 1000 eiro dolāros, cik tagad ir laiks, kāda tagad ir temperatūra kādā noteiktā lokācijā, kāds rezultāts manas futbola komandas spēlē utt. Milzīgi liels atslēgvārdu daudzums Jums izdos uzreiz konkrētu atbildi, ja vien tas būs iespējams.
Lai šos rezultātus kontrolētu, ir jāizmanto kāds no populārākajiem SEO rīkiem, kas uzrādīs, kādi tieši rezultāti tiek attēloti Jūsu gadījumā Google meklēšanas rezultātos. Monitorējot konkurentus, šie paši rīki arī parādīs, kas parādās viņiem un uz ko Jums ir jātiecas vai jālūdz SEO aģentūras konsultācija. Katrā ziņā, kā minēts, Latvijā daudzi no šiem attēlojumiem vēl nav pieejami, taču tas nenozīmē, kas tie visi nebūs pieejami, teiksim, 2024.gadā. Visiem jābūt tam gataviem un attiecīgi noteiktas darbības derētu iekļaut SEO stratēģijās. Lai uzzinātu, kurā industrijā tieši kuri attēlojumi varētu drīzumā parādīties, jāpaseko savai industrijai ASV – tas būs vislabākais špikeris.
MMN vadītājs Aigars mārketingā pirmo pieredzi guvis mārketinga speciālista amatā veikalu tīklā Drogas 2005.gadā. Vēlāk pievērsies privātiem interneta projektiem. 2011.gadā pievienojies nepilnu gadu vecam uzņēmumam Infinitum 8, attīstot to līdz tobrīd Latvijas vadošai digitālā mārketinga aģentūrai, kas piedāvā Google produktus.