SEO kurss #5: No HTTP uz HTTPS

Iepriekšējā kursa sadaļā sākām ar to, ka HTTPS ir viens no svarīgākajiem domēna līmeņa SEO optimizācijas faktoriem – jau 2014.gadā Google paziņoja, ka tiks ņemts vērā, kāds protokols, drošais (HTTPS) vai nedrošais (HTTP) mājaslapā tiek izmantots un mājaslapām ar drošo protokolu https tiks dotas nedaudz lielākas priekšrocības Google meklētājā. Tieši tāpēc šis jautājums būtu jāizskata detalizētāk.

Kas ir HTTPS?

HTTPS ir drošāka HTTP protokola versija, ko raksturo sekojoši lielumi:

  • Šifrēšana – notiek datu apmaiņas šifrēšana, lai tos pasargātu no nevēlamiem interesentiem. Tas nozīmē, ka, kamēr lietotājs pārlūko mājaslapu, neviens nevar izsekot viņa darbībām vai nozagt informāciju.
  • Datu ticamība – datus nevar modificēt vai sabojāt pārsūtīšanas laikā
  • Autentifikācija – apstiprina, ka lietotāji lieto paredzēto mājaslapu, kas tiek aizsargāta pret uzbrukumiem un palielina lietotāju uzticību tai.

Vai patiesi HTTPS aizsargā no visa?

Daudzi eksperti norāda, ka HTTPS netiek pareizi pozicionēts mājaslapu īpašnieku virzienā, aplami radot viltus drošības sajūtu. Protams, dati tiek šifrēti, kā augstāk minēts, taču tas vēl nepasargā mājaslapu no hakeru uzbrukumiem. Par mājaslapas drošību un datu aizsardzību jāturpina rūpēties arī https protokola mājaslapu īpašniekiem.

No otras puses, ja HTTPS nebija ap 2016.-2017.gadu, to principā nevarēja just, jā, lielākā daļa mājaslapu pārgāja uz šo risinājumu, taču daudziem tās bija lielas un šķietami liekas galvassāpēs. Migrācijas procesu par padarīja daudz vieglāku dažādi servisi, hostinga kompānijas, tāpēc notika masveida pāriešana no HTTP uz HTTPS.

To visu strauji veicināja arī pārlūkprogrammas, kas arvien aktīvāk un draudīgāk sāka brīdināt to mājaslapu īpašniekus, kas grasās apmeklēt “nedrošo” HTTP mājaslapu, Noteikti daudzi ir redzējuši šo brīdinājumu, kas noteikti ļoti graujoši ietekmē mājaslapas apmeklējumu.

Migrācija uz HTTPS

Jaunām mājaslapām viennozīmīgi un bez jebkādas šaubīšanās mājaslapai ir jābūt uz HTTPS protokola. Ja vēl pirms gadiem četriem varēja izvērtēt, kādi dati tiek ievākti, vai mājaslapa ir tikai uzņēmuma vizītkarte (nevajag HTTPS!) vai e-komercijas platforma (vajag HTTPS!), tad tagad ir skaidrs tas, ka

JEBKURAI MĀJASLAPAI IR NEPIECIEŠAMS HTTPS PROTOKOLS UN TAS NAV TIKAI SEO DĒĻ!

Esošām mājaslapām bez HTTPS protokola vispirms ir jālikvidē visas tehniskās problēmas mājaslapā, jāveic apkope, ko paveiks web izstrādes speciālists vai partnerkompānija.

Jāņem vērā, ka jāpārvieto uz HTTPS ir pilnīgi viss – visas lapas, attēli, faili, CSS, Javascript. Arī visas pāradresācijas, kas veidotas lapas, jāpārveido par pāradresācijām uz HTPPS lapas versiju. Canonicalization tegi arī paliks nepāradresēti uz HTTPS versiju, kas radīs nopietnas SEO problēmas uzreiz pēc migrācijas. Tāpat nedrīkst aizmirst par manuāli veidotām iekšējās saitēm starp lapām. Jāatjauno robots.txt fails un lapas kartes fails, ja tas nenotiek automātiski.

Jāatceras, ka jāpāradresē visa HHTP versija uz HTTPS, lai nepaliek 2 dubultas mājaslapas versijas – vēl viena tipiska un ļoti rupja SEO kļūda. Tāpat arī Search Console kontā jāpievieno tieši HTTPS versija. Bet šobrīd ir tika daudz dažādu brīdinājumu (pārlūkprogramma, SEO rīki), ka nepamanīt šo kā problēmu, ignorēt to un nepainteresēties pie speciālistiem kļūst par arvien retāku parādību.

Raksturīgākās kļūdas, ieviešot HTTPS

Visbeidzot nobeigumā – raksturīgākās kļūdas, ieviešot un uzturot HTTPS protokolu:

  1. Ne visas lapas ir ar drošo HTTPS – tas izpaužas, ka migrējot uz jauno HTTPS versiju, nav pārnestas visas mājaslapas sadaļas vai kādi konkrēti risinājumi, piemēram, klientu profili, kas atrodas zem cita apakšdomēna.
  2. Visiem elementiem nav HTTPS – migrējot, ir aizmirsts pārveidot atsevišķus mājaslapas elementus (attēli, saites, skripti)
  3. Iekšējās saites jaunajā HTTPS versijā ved uz veco HTTP versiju
  4. Lapas karte (Sitemap) – palikušas saites no vecās HTTP versijas
  5. Canonical kļūda – aizmirsies pārveidot Canonical tegu uz HTTPS versiju
  6. Beidzies SSL sertifikāta derīguma termiņš
  7. SSL sertifikāts reģistrēts uz nepareizo domēna nosaukumu

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top