Google Business Profile (tālāk GBP) jeb vēl nesen Google MyBusiness (GMB) globāli jau sen ir ļoti svarīgs Google bezmaksas instruments, kas palīdz uzņēmumiem piesaistīt jaunus klientus. Arī Latvijā pēdējos gados tam tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība, jo atšķirībā no Google reklāmām, līdzīgi kā SEO optimizācijā, par klikšķiem nav jāmaksā. Un savā ziņā GBP profila optimizācija ir vienkāršāka un lētāka par SEO. Daudzi uzņēmumi gan GBP profila optimizāciju izmanto SEO kopējā stratēģijā, kur abi kanāli viens otru lieliski papildina.
Kā redzams attēlā zemāk, bieži vien, Google ievadot atslēgvārdu, dominē šie Google kartes, GBP profilu rezultāti un Google dabiskie rezultāti atrodas daudz zemāk un bieži vien klienti līdz tiem nemaz nenonāk. Pamatā tas attiecas uz dažādu pakalpojumu sfērām, kur šis GBP kanāls ir sevišķi nozīmīgs.
Šajā rakstā apskatīsim 10 svarīgākos faktorus, kas jāievēro, lai GBP profils atrastos pēc iespējas augstāk Google rezultātos, kas sniegtu iespēju iegūt pēc iespējas vairāk potenciālos klientus, kas jau meklē atbilstošos pakalpojumus.
Katru gadu ar interesantu pētījumu par lokālās Google optimizācijas galveniem faktoriem nāk Whitespark. Te arī var redzēt, ka katru gadu būtiski pieaug GBP (iepriekš GMB) profila nozīme lokālo meklējumu kontekstā.
Ja skatamies pēdējo gadu griezumā, tad pēdējo 8-9 gadu laikā tieši GBP/GMB profila faktors lokālā meklējumā audzis visstraujāk.
1. Galvenā GBP kategorija
Svarīgākais, par ko jāatceras jau veidojot GBP profilu – kategorijas norādīšana, kurā darbojas uzņēmums. Katram biznesa profilam var norādīt galveno kategoriju un saistītās kategorijas un tieši galvenās kategorijas pareiza izvēle būs izšķiroša GBP profila nākotnē. Protams, to var mainīt, ja nav pārliecības par to, kura kategorija ir īstā, var testēt.
2. Atslēgvārds GBP profila nosaukumā
Lai arī šim faktoram vērtība ir kritusies, sevišķi, ja runājam par plašām lokācijām lielos tirgos (piemēram, ASV), bet tas joprojām ir ļoti būtisks un atslēgvārdus no nosaukuma nav jāņem ārā vai arī jāpievieno, ja tas vēl nav izdarīts. Pētījumi liecina, ka arī nevar pārspīlēt ar atslēgvārdu daudzumu, pietiek ievietot nosaukumā 1-2 galvenos pakalpojumu. Piemēram, mūsu gadījumā tas ir “Digitālā Mārketinga Aģentūra MMN (SEO + Google Ads)”
3. Biznesa lokācija
Svarīgi norādīt geolokāciju, kurā darbojas bizness. Latvijā tā var būt visa Latvija, konkrēti reģioni, pilsētas vai pat iela. Pirmais signāls ir biznesa adrese, bet var arī norādīt darbības reģionu ar papildus lokācijām.
4. Papildus GBP kategorijas
Augstāk minētās GBP galvenās kategorijas svars ir ļoti nozīmīgs, taču nedrīkst aizmirst arī par sekundārām kategorijām. Teiksim, mūsu gadījumā galvenais pakalpojums būtu “mārketinga aģentūra, sekundārie “mārketinga konsultants”, “interneta mārketinga pakalpojumi” u.c. Svarīgi piezīmēt, ka izvēle jāveic starp esošām GBP nodefinētām kategorijām. Ja GBP profils ir angļu valodā, tad kategorijas automātiski iztulkas latviešu valodā un otrādi.
5. Saites uz biznesa mājaslapu
Jo spēcīgāka ir biznesa mājaslapa, jo labāks GBP profils – šī korelācija kļūst arvien spēcīgāka. Tas nozīmē, ka labāki GBP rezultāti būs tiem uzņēmumiem, kuriem ir spēcīgas mājaslapas un kurās tiek veikts kvalitatīvs SEO. Ar to domāts:
- iekšējās kategorijas, pakalpojumi
- geolokācijas
- iekšējais saturs, jaunumi, ziņas, bloga raksti
- ārējais saturs ar saitēm uz mājaslapu
- dažādi biznesa profili, kas atsaucas uz mājaslapu
6. GBP atsauksmes un atslēgvārdi atsauksmēs
Atsauksmes daudzuprāt ir galvenais faktors, kas ietekmē GBP panākumus, bet tas ir tāpat kā gadījumā ar māju – mājas pamatus neredz, tie šķiet pašsaprotami, bet tieši tas ir svarīgākais faktors mājas būvniecībā. Arī GBP gadījumā – jābūt visam kārtībā profilā, tad atsauksmēm būs pavisam cits svars.
Svarīgi atzīmēt, ka ir liela nozīmē atsauksmju saturam – jo labākas atsauksmes (4-5 zvaigznes), jo labāk un pēdējā tendence ir biznesa atslēgvārdi atsauksmēs. Kā to panākt? Iedot idejas klientiem, pat ģenerēt gatavus tekstus, ko klienti vienkārši var iekopēt atsauksmē.
Vai tas nozīmē, ka varam ģenerēt sliktas atsauksmes konkurentiem un būsim ieguvēji? Īsti ne, jo Google algoritms arvien labāk uztver viltus atsauksmes, tās vienkārši ignorējot un nepublicējot. Otrkārt, ja ir daudz atsauksmju, tad tās dažas viltus kopējo stāvokli neietekmēs.
Būtisks moments – atsauksmju daudzums ir svarīgs kontekstā ar konkurentiem. Ja industrijā visiem ir 3-5 atsauksmes, tad 50 atsauksmes būs ļoti būtisks faktors labākam rezultātam. Savukārt, ja industrijas līderiem ir 500 atsauksmes, tad arī ar 400 atsauksmēm būs par maz.
7. Regulāra satura atjaunošana GBP profilā
Vairāki speciālisti šo sauc par pārvērtētu faktoru, tomēr vismaz Latvijas konteksā mēs esam pamanījuši, ka regulāra satura atjaunošana palīdz labāku rezultātu sasniegšanā. Idejas satura atjaunošanai:
- akciju piedāvājumus var publicēt GBP profilā
- bloga raksti, ziņas, jaunumi mājaslapā – saites uz tiem ar īsu aprakstu var ievietot GBP profilā
- sociālo tīklu saturs – droši var duplicēt arī GBP profilā
- jaunu produktu foto, video – noteikti nedrīkst aizmirst tos ievietot arī GBP
8. GBP Piedāvāto rīku izmantošana
Būtisks faktors ir izmantot visas GBP sniegtās iespējas:
- pilna profila aizpilde – jāaizpilda visas ailes, apraksts, darba laiki, adrese, kontaktinformācija, detaļas par darbības specifiku.
- produktu, pakalpojumu pievienošana
- akciju piedāvājumi
- satura atjaunošana
- privātu ziņu sūtīšanas iespējošana – lai klienti var viegli sazināties
9. Lokācijas biznesa mājaslapā
Ja uzņēmums darbojas vairākās specifiskās lokācijās, tad tās visas jānorāda arī mājaslapā – filiāļu, aģentu vai veikalu/biroju veidā. Teiksim, ja ir pārstāvniecība katrā Latvijas pilsētā, tad tas arī jānorāda mājaslapā, vēlams katrai pilsētai sava atsevišķa lapa ar nosaukumu un aprakstu (Title + Description tegi).
10. Saites uz GMP profilu
Visbeidzot visa digitālā infrastruktūra jāintegrē savā starpā, tas tiešā veidā attiecas arī uz Google Business Profile profilu – saitēm uz to jābūt mājaslapā un GBP profilam ir ik pa laikam jāveido saites uz biznesa mājaslapu (aprakstā, info blokā, satura atjauninājumos).
Attēlā zemāk var redzēt vienu konkrētu shēmu, kā savā starpā tiek savienoti biznesa mājaslapa un GBP profils.
MMN vadītājs Aigars mārketingā pirmo pieredzi guvis mārketinga speciālista amatā veikalu tīklā Drogas 2005.gadā. Vēlāk pievērsies privātiem interneta projektiem. 2011.gadā pievienojies nepilnu gadu vecam uzņēmumam Infinitum 8, attīstot to līdz tobrīd Latvijas vadošai digitālā mārketinga aģentūrai, kas piedāvā Google produktus.