Kas ir NFT un kā tas ietekmēs mārketingu?

2020. gada beigās pazibēja ziņas, ka atveras digitālo NBA spēļu momentu platforma NBA TopShot. Iegāju mājaslapā, ieraudzīju momentu pakas pa 99, 199, 599 USD un nodomāju, njā, nu kam kas tāds ir nepieciešams? Kas to vispār pirks? Bet tieši šajās pakās esošie momenti šobrīd, 2022. gadā maksā vairākus desmitus, pat simtus tūkstošus ASV dolārus un jebkurš “aizkavējies” NFT fans fantazē, kā būtu, ja es jau toreiz tam visam noticētu.

2021. gada martā mans dēls iedrošināja mani, sak, tā būs nākamā lielā lieta, par ko runās tāpat kā par kriptovalūtu savulaik. Tad nu nevēloties palikt malā, nolēmu ielekt šajā NFT pasaulē un nopirku savu pirmo NFT – Kristapa Porziņģa spēles momentu pa 11 USD.

Kristapa Porziņģa NFT

Kas ir NFT?

Vienkāršākiem vārdiem izsakoties, NFT ir unikāla digitālā vērtība. Manis minētais Kristapa Porziņģa moments ir digitāla kolekcijas kartīte, kas izdota 30 000 vienību sērijā. Katrs no šiem 30 000 momentiem ir unikāls, tam ir piešķirts savs numurs, to nevar viltot, taču to var ātri pārdot, nopirkt, uzdāvināt kādam. Iegādājoties šo Kristapa Porziņģa NFT, savā NFT platformā saņēmu konkrētu momentu ar sērijas numuru un visi redz, ka tieši es esmu šī momenta īpašnieks. Vikipēdija mums saka, ka NFT ir neaizstājams blokķēžu žetons (angļu valodā – non-fungible token).

NFT ir ne tikai sporta momenti, bet arī dažādi mākslas darbi, audio, video faili, fotoattēli, 3D darbi. Principā tas var būt jebkas, kam varētu būt kaut kāda zināma vērtība, ko var pārdot, ar ko var apmainīties.

Jāsaprot vēl viena būtiska lieta – NFT ir daļa no tik bieži šobrīd piesauktās nākotnēs dzīves paralēlā pasaulē. Metaverss, kriptonauda, virtuālā realitāte, digitalizācija un digitālas vērtības, tajā visā NFT iekļaujas ļoti organiski un jau šobrīd ir skaidrs, kā uzņēmumi to var izmantot savā labā.

NFT saistība ar kriptovalūtām

NFT ir vēl viens blokķēžu atzars, ja tā to varam nosaukt, kas pēdējā gada laikā būtiski spēcinājis kripto industriju. Daudzus NFT var iegādāties tikai ar kriptovalūtu, bet projekti, kas cenšas darboties masveidā, pieļauj arī NFT pirkumus tradicionāli – ar bankas kartes maksājumiem tradicionālā valūtā. Vai pastāv arī zināma korelācija starp NFT vērtību un kriptovalūtu tirgu? Teorētiski tā tam būtu jābūt, bet bieži vien nekādas korelācijas nav, NFT projekti tomēr dzīvo savu dzīvi. Piemēram, NBA TopShot NFT momentu vērtību vairāk nosaka NBA spēlētāju vērtība, momentu retums/biežums, pieprasījums pēc tiem.

NFT Latvijā

Ja NFT ir ienācis arī Latvijā, tas ir apliecinājums, ka pasaulē tas ir ļoti populārs un jau sevi pierādījis formāts. AirBaltic ir izveidojis savu NFT kolekciju OpenSea platformā un noteikti ir lielākais uzņēmums Latvijā, kas sācis izmantot NFT savā mārketingā. Mākslinieks KIWIE aktīvi darbojas ar NFT mākslas darbu radīšanu un veiksmīgu pārdošanu. Ir radīts ļoti simpātisks projekts 300 latvieši. Latvijas-Igaunijas basketbola līga izveidojusi savas līgas spēlētāju NFT projektu. Daži projekti (Kiwie un 300 latvieši) ir ļoti veiksmīgi, daži stagnē, bet tas ir normāli, ka jebkuras industrijas pirmssākumos notiek taustīšanas un testēšana, lai saprastu, kas tieši strādā.

projekta 300 latvieši NFT

Lielākie NFT projekti

Ir vairākas platformas, kur var redzēt esošos NFT projektus, to darījumu apjomus dažādos šķērsgriezumos. Viena no tādām, ko es pats ik pa laikam pārbaudu – Dappradar. Ir arī latviešu izveidotā Ayzd. Šajās un daudzās citās tamlīdzīgās platformās var redzēt dalībnieku skaitu, darījumu apjomu, biežumu, attiecīgi ir daudz vieglāk izsvērt, kurā platformā varētu iesaistīties.

Jāsaka gan, ka NFT burvība ir tajā, ka parasti vislielākie ieguvēji būs tie, kas būs veiksmīga projekta pirmssākumos. Tā, piemēram, Bored Ape Yacht Club, kas ir veiksmīgākais NFT propjekts līdz šim. Projekta ietvaros sākumā tika izveidoti 10 000 unikāli NFT, katrs no tiem maksāja tikai ap 200 USD. Šobrīd, pēc pusgada, lētākais NFT maksā jau 250-300 000 USD. Iemesls tam ir tas, ka šos Ape NFT iegādājās daudzas pasaules slavenības, ieskaitot, Stefu Kariju, Džimiju Felonu, Eminemu, Džastinu Bīberu, Marku Kjūbanu un citus. Tas radīja milzīgu projekta popularitāti, attiecīgi palielinot NFT vērtību prātam neaptveramā lielumā. Projekta ietvaros notiek arī reālas tikšanās biedru starpā dažādās pasaules valstīs, ir pievienotā vērtība.

Dappradar vadošo NFT projektu datubāze

Mana NFT pieredze

Es pats ieguldīju pavisam nelielu summu NBA Top Shot NFT platformā, lai vienkārši redzētu, sajustu, kā tas viss notiek, kas mūs sagaida nākotnē. Pamazām platforma ievilka mani savā varā, jo peļņa no maniem darījumiem auga neticamā tempā. Es tā arī vairs neesmu ieguldījis NFT projektos vairāk par šo sākuma simbolisko ieguldījumu, ko varētu novērtēt līdzvērtīgi ne tā paša dārgākā restorāna vienreizējam apmeklējumam. Gada laikā kapitāls ir audzis par nepilniem 10 000% (!!!), kas ir, protams, neticami un vairs nevienā citā investīciju veidā šobrīd ne tuvu neiespējami. Bet tas vēl nav nekas, esmu savā NFT komūnā dzirdējis stāstus par 100 000% un lielāku atdevi no investētiem līdzekļiem sākumā.

Es esmu pieņēmis lēmumu pagaidām piedalīties tikai sporta NFT projektos, jo te ir mana kompetence un redzu saistību ar reālu dzīvi, reāliem sportistiem un notikumiem sportā, kas garantē kaut kādu segumu NFT vērtībai. Lebrona Džeimsa vai Stefa Karija NFT maksās dārgāk nekā kāda viduvēja NBA spēlētāja NFT. Šobrīd esmu iesaistījies basketbola, NFL (amerikāņu futbola), kriketa un UFC NFT projektos. Gaidu nākamos – futbola, F1, NHL, golfa un citus projektus.

NFT kolekcija Dapper maksājumu sistēmā

Kā NFT noder(ēs) mārketingā?

Visbeidzot, nonākam līdz mārketingam. Viss augstāk minētais vairāk liecina par spekulatīviem darījumiem un kārtīga NFT burbuļa. Jā, savā ziņā tā arī, līdzīgs optimisms bija arī kriptovalūtas pirmssākumos. Jau 2021.gada otrā pusē tajā pašā NBA Top Shot platformā tika novērots atslābums un aktivitāšu kritums, iestājās neliela depresija. Līdzīgus pacēlumus un kritumus piedzīvo arī citi NFT projekti. Tas ir normāla parādība industrijā, kas tikko tikai dzimusi – kāds nomirst uzreiz, kāds pēc laika, vēl kāds atveseļojas, bet vēl daži ar ilgtermiņa plānošanu daudz maz kuļas cauri līdz pat šai dienai.

Šobrīd NFT aktīvi izmanto uzņēmumi, kam ir kāda izklaides vērtība – sporta, mūzikas, mākslas industrijas. Taču pamazām parādās arī citi risinājumi, kas jau ir digitālā mārketinga stratēģijas sastāvdaļa. NBA, piemēram, izveidoja līgas All Star pasākuma, kas notiek reizi gadā, kad uz dažādiem konkursiem un spēli sapulcējas visas NBA zvaigznes, VIP biļetes NFT. Šis NFT nodrošina bezmaksas ieeju uz visiem All Star pasākumiem nākamo 5 gadu laikā un vēl daudz dažādus bonusus.

Tāpēc paredzu, ka nākotnē NFT būs:

  • digitāli mākslas darbi (foto, gleznas, 3D, digitālā māksla)
  • video, audio darbi (piemēram, mūziķi tirgos dziesmas kā NFT)
  • lojalitātes programmas (dalība kaut kādā biedrībā, programmā)
  • ieejas biļetes uz pasākumiem
  • VIP programmas
  • un daudz kas cits

NFT būs vieta izpausmēm visiem – gan radošiem cilvēkiem, gan uzņēmumiem, kam ir kaut kāda vērtība, ko var digitalizēt. NFT vairs nav tāla nākotne, tā ir tagadne, taču nākotnē šai industrijai noteikti būs citādāks pielietojums un vērtība. Principā jau tagad NFT ir jauna sadaļa digitālā mārketingā.

Jāsaprot, ka tur, kur liela nauda, tur daudz negodīgu cilvēku – gan projektu radītāju, gan konsultantu lokā. Šobrīd NFT projektu lielākie ieguvēji ir to īpašnieki – pārdod sākumā radīto, saņem naudu un vari pazust. Bet ilgtermiņa projektu radītāji noteikti domās, kā tālāk NFT iedzīvosies otrreizējā tirgū, vai tiem būs nākotnes vērtība, vai pircēji veiks atkārtotus pirkumus. Tas viss jāņem vērā.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top