Atslēgvārdu izpēte pirms Google Ads vai SEO pakalpojumiem

Google meklētājs darbojas uz konteksta principa – cilvēks veic meklējumu (teksta vai balss) un Google izdod dažādus rezultātus. Rezultāti var būt jebkādi – uzreiz gatava atbilde, kas redzama turpat (piemēram, laiks, temperatūra, sporta spēles rezultāts vai matemātiska izteiksme), Google meklētājā, Google reklāmas, kas atbilst meklējumam, dažādu mājaslapu saites ar aprakstiem, attēli, video, lokācija kartē, biznesa profilu informācija.

Uzņēmumiem, kas vēlas nokļūt jebkurā no šiem rezultātiem, vispirms ir jāzina, kurus atslēgvārdus vai frāzes mērķauditorija ievada, lai atrastu atbilstošus rezultātus. Tātad jāveic atslēgvārdu izpēte. Šodien par to arī parunāsim – vairāki ieteikumi un soļi, kā var salīdzinoši ātri, viegli un lēti atrast ne tikai visus industrijas atslēgvārdus, bet arī labākos atslēgvārdus un frāzes, kas sniegs labāku atdevi.

Atslēgvādu izpēte nepieciešama gan Google Ads reklāmu iedarbināšanai, gan optimizācijas jeb SEO veikšanai. MMN vienmēr saviem klientiem iesaka atrastos atslēgvārdus sākumā izmēģināt Google Ads reklāmas kampaņās un tikai pēc tam iekļaut SEO stratēģijās. Sevišķi svarīgi tas ir jauniem uzņēmumiem, jaunās industrijās un jaunos tirgos.

Pamatatslēgvārdi

Jebkurā nozarē ir vismaz viens pamatatslēgvārds, kas raksturo uzņēmuma darbības sfēru un ko vairāk vai mazāk cilvēki izmanto, lai meklētu informāciju par to – pats produkts vai pakalpojums. Ar to ir jāsāk. Ja tas ir juridisko pakalpojumu uzņēmums, tad pamatatslēgvārds būs “juridiskie pakalpojumi”. Ja uzņēmumam ir specifiski pakalpojumi, tad tie ir nākamie atslēgvārdi, kas ļoti noderēs atslēgvārdu izpētē. E-komercijas uzņēmumiem šo atslēgvārdu saraksts var būt ļoti garš – visas tirdzniecībā esošās preču kategorijas, produkti un to variācijas/modeļi.

Tātad jebkuram uzņēmumam ir vismaz 1, bet biežāk 10-30 pamatatslēgvārdu saraksts, aiz kuriem var “aizķerties”. Ja klientam pašam ir grūtības noteikt šo sarakstu, to viegli paveic aģentūra:

  • apskatot uzņēmuma mājaslapu
  • apmeklējot konkurentu mājaslapas
  • balstoties uz līdzīga esošā vai bijušā klienta datiem

Saistīto atslēgvārdu ideju avoti

Mēdz gadīties, ka cilvēki meklē informāciju arī savādāk nekā to iedomājies pats uzņēmējs vai tā mārketinga cilvēks. Biežāk tas ir novērojams jaunos tirgos un mazpieredzējušiem darboņiem konkrētā industrijā. Vēl jāņem vērā dažādas tendences, sociālo tīklu aktivitātes, kas rada arvien jaunas frāzes un atslēgvārdus vai arī piešķir esošiem citu nozīmi.

Tāpēc ir vērtīgi:

  • apskatīties populārākos industrijas interneta resursus (no Vikipēdijas līdz blogiem)
  • apmeklēt populārākos industrijas sociālo tīklu profilus, Youtube kanālus
  • ievadīt Google meklētājā pamatatslēgvārdus un pavērot, kādus citus atslēgvārdus iesaka Google meklētājs
  • kādus atslēgvārdus savās lapās izmanto konkurenti, kuri atrodas vadošās Google pozīcijās
  • izmanto atslēgvārdu izpētes rīku

Piemēram, apavi kādam var būt kurpes, Maskavas forštate kādam būs Maskačka, auto rezerves daļu tirdzniecības vieta varētu būt vienkārši šrots un tā mēs varētu minēt ļoti daudz piemērus. Bieži cilvēki jauc nosaukumus, pieļauj kļūdas – kolagēns tad var būt arī kalogēns, kollagens, kagolēns, colagens. Uzņēmējs domā, ka cilvēks meklēs “pārdot mežu”, bet cilvēki tikpat bieži meklē “pērk mežu”. Tas viss ir jāņem vērā un jāizvērtē.

Google Atslēgvārdu Plānotājs

Ja svarīgi ir paveikt padziļinātu atslēgvārdu izpēti bez maksas, tad lieliski noderēs Google atslēgvārdu plānotājs.

Lai izmantotu šo bezmaksas rīku, sākumā jāizveido Google Ads konts. Tālāk ir divas iespējas:

  1. Iekopēt vai ierakstīt pamatatslēgvārdu sarakstu, par ko runājām iepriekš un atrast saistītos atslēgvārdus pēc tiem
  2. Ierakstīt savu konkurentu/industrijas mājaslapu un Google pati izvilks atslēgvārdus, kas varētu būt noderīgi.

Pirmais variants visbiežāk būs kvalitatīvāks risinājums, bet ieteicams abas pieejas miksēt, jo kā redzams attēlos zemāk, ievadot “digitālais mārketings” un meklējot pēc MMN mājaslapas, rezultāti ir līdzīgi.

te var redzēt analīzes rezultātus pēc atslēgvārda “digitālais mārketings”
te redzami mājaslapas “marketmenow.eu” lapas analīzes atslēgvārdi

Šajā Google rīkā tālāk var izvēlēties atbilstošākos atslēgvārdus, uzreiz tos pievienot reklāmas kontam grupās vai arī lejupielādēt tālākai apstrādei. Tāpat var filtrēt, sortēt pēc meklējumu apjomiem, vidējās cenas Google Ads reklāmas sistēmā un tamlīdzīgi. Lejupielādējot, ir iespēja redzēt atslēgvārdu datus mēnešu griezumā, tādējādi labāk nosakot sezonalitātes tendences.

Maksas atslēgvārdu izpētes rīki

Ar Google bezmaksas atslēgvārdu plānotāju ne visi ir apmierināti, bieži vien trūkst datu par mazāk populāriem atslēgvārdiem un pelēkās nozarēs nav retums, ka datu nav vispār, lai gan meklējumu skaits Google šīm nozarēm ir liels. Tad nu nāk palīgā neatkarīgiem atslēgvārdu izpētes rīki. To ir daudz un tie ir dažādi, bet visbiežāk SEO aģentūras izmanto tā saucamās “viss vienā” SEO platformas, kurās ir iebūvēts atslēgvārdu izpētes rīks.

MMN izmanto Seranking rīku, kur ir iespējams meklēt papildus atslēgvārdus, izpētīt pēc rīka algoritma domām līdzīgos atslēgvārdus, tāpat arī analizēt atslēgvārdus pēc mājaslapām.

Google Search Console dati

Jo vecāka mājaslapa, jo vērtīgāku informāciju var iegūt Google Search Console datos. Tie parāda visus atslēgvārdus, pēc kuriem mājaslapa ir atrodama Google meklētājā, kāda ir tās vidējā pozīcija katram no atslēgvārdiem, cik daudz cilvēki redz (impresijas) un apmeklē (kllikšķi) mājaslapu pēc konkrēta atslēgvārda. MMN gadījumā visu projektu Search Console ir pieslēgta SEO rīkam, tādējādi var ērti regulāri apskatīt jaunākos datus un vajadzības gadījumā pievienot jaunus atslēgvārdus projektam.

Kad visi atslēgvārdi ir sameklēti, sagrupēti, sevišķi jauniem projektiem rekomendējam sākt ar Google Ads kampaņu, kas parādīs atslēgvārdiu patieso vērtību. Var būt daudzi atslēgvārdi, kuri ir ļoti populāri, meklēti, bet nedod vēlamo atdevi biznesam, tie ir vairāk informatīvi atslēgvārdi. Un otrādi – mazāk meklēti, populāri atslēgvārdi ienes visvairāk pārdošanu. Protams, tas vairāk aktuāli ir lielos tirgos, bet tādas situācijas ir bijušas arī Latvijas mērogos.

Kad Google Ads kampaņas ir padarbojušās 1-3 mēnešus un iegūti pietiekami dati, tos var pielietot, koriģējot SEO optimizācijas stratēģiju. Vēl šo Google Ads un SEO “sadarbību” var arī pavērst citādi – ar Google Ads aktīvāk vai mazāk aktīvāk “piesegt” tos atslēgvārdus, kas labāk vai sliktāk performē SEO rezultātos.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top