Google Update (arī Pandas un Pingvīni) – Ko Tas Nozīmē Manai Mājaslapai?

google updates

2020.gada maijs iesācies ar jaunu kustību Google optimizācijas [SEO] nozarē. Google veic kārtējo, šķiet, lielo atjauninājumu, kad mainās lietu un pozīciju kārtība Google meklētājā. Tas ir laiks, kad no visiem stūriem izlien SEO speciālisti, sākas ilgi gaidītais online tusiņš. Arī uzņēmumi, klienti šajās dienās atceras par Google optimizāciju. Īsāk sakot, SEO karnevāls!

Kāpēc Google tā dara?

google search quality

Google joprojām visvairāk pelna no maksas reklāmām, kas parādās Google meklētājā. Šīs reklāmas ir redzamas arī daudzās Google partnertīkla mājaslapās, YouTube portālā, Gmail servisā, bet pārliecinoši lielākā daļa tomēr ir tieši Google meklētājā.

Kā zināms, bez maksas reklāmām Google meklētājā ir pieejami arī dabiskie rezultāti (ā, jā, paldies, ka atgādināji, Aigar!). Tie gan laika gaitā tiek apēsti ar dažādu jaunu risinājumu palīdzību, bet tomēr tie ir un cilvēki tos izmanto. Lielākoties tieši tamdēļ arī apmeklētāji lieto Google meklētāju. Grozi kā gribi, Google ir jārūpējas par kārtību šajos dabiskos rezultātos. Jo, ja tur būs bardaks, cilvēki meklētāju nelietos, Google reklāmas ieņēmumi būtiski kritīs.

Nu un ir virkne, bars, milzīgs bars ar cilvēkiem, kas manipulē ar šiem rezultātiem, cenšoties piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju skaitu savai mājaslapai, lai gan tās kvalitāte un atbilstība meklētajam atslēgvārdam bieži vien ir apšaubāma.

Tas arī ir galvenais Google mērķis – atbrīvoties no šiem neatbilstošajiem rezultātiem, uzlabot tos, padarīt lietotāju pieredzi arvien labāku.

Atjauninājumu Vēsture

Google tika palaists tautās tālajā 1997.gadā. Rezultātu attēlošana tika veikta leģendārā PageRank algoritma ietekmē. Pēc 5 gadu darbības, 2002.gadā tika veikts pirmais publiski zināmais atjauninājums. Tiek uzskatīts, ka šeit arī PageRank pārstāja būt vienīgais Google algoritms. No šī brīža Google atjauninājumi kļuva par SEO nozares ikdienu, tādu kā sacensību, kurš pārspēs konkurentu prognozēs par nākamām izmaiņām un attiecīgi mājaslapa būs ieguvējs nevis cietējs.

2003.-2009.gads – mazi, bet svarīgi

google old logo

2003.gadā notika 6 (!) apzināti atjauninājumiBoston, Cassandra, Dominic, Esmeralda, Fritz un Florida. Pamatā tie bija vērsti pret saišu spamu, slēptiem tekstiem, atslēgvārdiem, saitēm.

2004.gada atjauninājums Brandy ieviesa LSI (Latent Semantic Indexing) – tas piešķīra vērtību saišu nosaukumiem, tekstiem, kā tiek sauktas saites (“spied šeit”, “lasīt vairāk”, “X uzņēmums” utt.).

Vēl viens būtisks pavērsiens notika 2005.gada sākumā, kad Google ieviesa nofollow atribūtu, ko tagad izmanto tik daudzi ziņu portāli un ne tikai. Šis atribūts norāda, ka meklētājam nav jāseko saitei (principā liek ignorēt saiti). Tādējādi Google un visi pārējie meklētāji sāka cīņu pret saišu spamu.

Toreiz Google bija arī savs SEO vīriņš (līdz pat 2015.gadam), spama komandas vadītājs Matt Cutts, kura katram solim sekoja līdzi visa SEO pasaule. Katrs vārds, ko Mets tolaik pateica, bija kā Dieva zīme, vajadzēja tik pareizi to iztulkot.

2010.-2011.gads – atnāk Panda

google panda update

Nākamais būtiskais atjauninājums notika 2010.gadā – Caffeine. Līdz tam gandrīz katru gadu tika veikti lielāki vai mazāki atjauninājumi, kas skāra spama tehnikas, bet šoreiz tika mainīta mājaslapu indeksācijas kārtība, jaunas lapas tika pievienotas Google gadnrīz vai reālā laikā.

2010.gadā ar citiem atjauninājumiem Google arī sāka sodīt lapas ar vāju saturu, kā arī tās lapas, kas sniedza sliktu lietošanas pieredzi apmeklētājiem.

Diezgan nemanāmi, bet tajā pašā 2010.gadā Google arī paziņoja, ka turpmāk tiks ņemti vērā sociālo tīklu kā Facebook, Twitter radītie signāli mājaslapu virzienā. Arī mēs tolaik veicām vairākus eksperimentus, kas pierādīja, ka sociālo tīklu signāliem ir liela nozīme rezultātu ietekmē.

2011.gada atjauninājums Attribution pievērsa lielāku uzmanību zagtam, jau publicētam saturam.

Tajā pašā gadā atnāca milzīgais Panda atjauninājums, kas ietekmēja aptuveni 1/5 no visām interneta lapām. Tas bija vērsts pret spamu, satura fermām, zagtu/kopētu saturu un lapām ar pārlieku augstu reklāmu/satura attiecību. Oriģinālai Pandai pēc tam sekoja daudzas citas Panda versijas, līdz beigās Google to iekļāva pamatalgoritmā kā vienu no sastāvdaļām.

2011.gada beigās Panda ēnā palika vēl viens būtisks atjauninājums – Freshness. No šī brīža Google sāka piešķirt lielāku vērtību jaunam saturam, mājaslapas ar novecojušu saturu atbīdot rezultātos zemāk.

2012.gads – iesoļo Pingvīns

google penguin update

Penguin atjauninājums ir viens no lielākajiem spama apkarošanas mēģinājumiem Google vēsturē. Tika uzsākta atklāta cīņa pret aizliegto paņēmienu piekopējiem – ārējo saišu manipulācijas, ārējo saišu shēmas bija galvenais virziens.

Penguin atjauninājumam, līdzīgi kā Panda, bija daudz uzlabotās versijas, līdz…

2016.gadā Google paziņoja, ka Penguin kļūst par Google algoritma pamatsastāvdaļu, kas nozīmē, ka jau indeksējot lapu, tas tiek izmantots (nevis sodot par iepriekš paveikto).

Starp citu, tajā pašā nu jau tālajā 2012.gadā Google arī ieviesa EMD (Exact Match Domain) atjauninājumu, kas ievērojami samazināja vērtību domēnu nosaukumiem, kas sakrīt ar atslēgvārdiem.

2013. -2014.gads – atlido Kolibri un Balodis

google updates

Hummingbird atjauninājums principā pielika punktu atslēgvārdu spamam mājaslapas saturā. Nē, nav tā, ka atslēgvārdu iekļaušanai saturā vairs nebija jēgas, taču satura kvalitāte, konteksts no šī brīža kļuva svarīgāks par atslēgvārdu skaitu saturā. Tāpat šis atjauninājums piešķīra daudz lielāku nozīmi lapas dziļākam saturam.

2014.gads ir interesants ar Payday Loans atjauninājumu – atjauninājums, kas būtībā vērsts pret vienu konkrētu industriju, ko Latvijā zinam ar nosaukumu “ātrie kredīti”, kas tolaik pārņēma pasauli. Protams, Google to pozicionēja kā kārtējo atjauninājumu, kas vērsts pret saišu pirkšanu, zemas kvalitātes ārējām saitēm un pāroptimizāciju. Atjauninājums ietekmēja ne tikai ātro kredītu tēmai veltītas lapas.

2014.gadā jau nākamais lielais atjauninājums – Pigeon. Šis atjauninājums ir vēsturisks, jo vērsts uz lokālo rezultātu uzlabošanu. ASV štatos biznesiem tas bija miljonos mērāmas izmaiņas, kamēr Latvijā praktiski tas nozīmēja, ka Ogres frizētavai uz meklējumu “frizētava” vajadzētu parādīties augstāk par Rīgas konkurentu. Tādējādi ieslēdzās tas, bez kā mēs šodien, viedtālruņu laikmetā neiztiktu – kvalitatīvi lokālie meklējumi.

2015.-2017.gads – RankBrain un Vispirms Mobilais

google rankbrain

2015.gadā realizēts RankBrain algoritms, kas oficiāli Google algoritmā ieviesa trešo būtiskāko sastāvdaļu blakus ārējām saitēm un saturam – mašīnmācību. Mērķis viens – ņemot vērā milzīgo datu apjomu, ko kontrolē Google, izdot lietotājam uz meklējumu pēc iespējas kvalitatīvāku rezultātu. Google burtiski mēģina uzminēt, ko cilvēks meklē. Būtībā tas nozīmē tikai to, ka kopš 2015.gada manipulēt ar Google algoritmu ir kļuvis vēl sarežģītāk.

2015.gadā ar Mobilegeddon atjauninājumu bija pirmais signāls par to, ka izstrādātājiem ir jāpievērš lielāka uzmanība mājaslapu mobilām versijām. Šis atjauninājums vēl neietekmēja datora meklējumus, bet mobilā vidē priekšroka jau tika dota mobilām ierīcēm draudzīgām lapām. 2016.gadā šis signāls bija vēl spēcīgāks, līdz šobrīd noteikti var apgalvot, ka responsīvām, visām ierīcēm draudzīgām lapām tiek dota priekšrocība visos meklējumos.

Pēdējie Gadi

Lai dzīve būtu interesantāka, SEO speciālisti visu laiku izķer zināmas svārstības Google rezultātos, dažreiz mākslīgi piešķir tām nosaukumus (piemēram, Fred atjauninājums), bet realitātē Google šobrīd atjauninājumus veic ik dienas, algoritms strādā jau tādā līmenī, ka pats sevi atjauno bez manuālas iesaistīšanās. Google neiepako atjauninājumus skaistos nosaukumos un publiski par tiem daudz neizsakās.

Katrā ziņā skaidrs ir viens – nemitīgi tiek veikti uzlabojumi, daudz kas tiek darīts mobilai videi, jo pa šiem gadiem Google meklētāja lietošana mobilās ierīcēs ir izaugusi dramatiski.

Pēdējais Maija Atjauninājums

google svārstības
Google rezultātu svārstības

Tagadējais atjauninājums, kas būtībā nav ieviests vienā dienā, bet ir pagarš process, kas notiek jau mēnesi, arī nav nosaukts oficiāli no Google puses, vienkārši kārtējais atjauninājums. Tomēr daudzi pamanījuši būtiskākas izmaiņas rezultātos, tāpēc skaidrs, ka notiek kaut kas lielāks Google algoritma izmaiņās nekā tas ir ikdienā.

Eksperti dalās ar dažādiem novērojumiem:

  • cieš mājaslapas ar negatīvu saišu dinamiku – zaudētās saites ir vairāk nekā iegūtās
  • pandēmijas ietekme – svaru zaudē mājaslapas, kas vairs nav aktuālas šobrīd, to vietā parādās rezultāti, kas ir atbilstošāki meklējumam
  • AI ietekme – šobrīd tik krasi mainījušies cilvēces meklējumu paradumi, kas ir pārsteigums pat Google mākslīgam intelektam, kas tādējādi cenšas pielāgoties
  • starp lielākiem ieguvējiem ir bagātīga satura lapas, zaudētājiem – biznesa mājaslapas ar vāju saturu

Neils Patels savā bloga rakstā dalās ar interesantiem novērojumiem, ka lielākie ieguvēji ir mājaslapas ar regulāru jauna satura pievienošanu, bet zaudētāji ar neregulāru un vāju esošo.

Ko konkrēti man darīt?

Jāsaskaita visi saskaitāmie un jāņem rokās summa. Katrs lielais atjauninājums paliek Google pamata algoritmā. Jo vairāk zini, jo labāk orientējies SEO faktoros – ko var darīt, ko labāk nedarīt, kur var riskēt, kur labāk ne.

Tieši tāpēc šis bloga ieraksts ir tik garš un ar lielu vēsturisku piesitienu. Kā nojaušams, maija atjauninājums ir liels, bet salīdzinoši ar tiem, kas jau notikuši, šķiet, tāds pats vien varētu būt.

Ir jāņem vērā viss, kas ir noticis iepriekš, jāsāk ar visu lielo atjauninājumu analīzi, jāattiecina ietekmējošie faktori pret savu mājaslapu un jāveic attiecīgās izmaiņas, ja konstatēts riska faktors. Tikai tad vari būt drošs, ka nākotnē tevi nesagaida lieli satricinājumi.

Galvenās lietas:

  • pievērs lielu uzmanību mājaslapas tehniskam stāvoklim, dizainam, ātrdarbībai, lietotāja pieredzei
  • sāc radīt saturu, neļauj mājaslapai “nomirt” – raksti jaunumus, bloga rakstus
  • radi bagātīgu, vērtīgu saturu, tādu, kas patīk cilvēkiem, nedomā vai tas patīk meklētāja algoritmam, risini problēmas, atbildi uz jautājumiem
  • mājaslapa draudzīga visām ierīcēm un pārlūkiem!
  • ar iekšējo saišu palīdzību nodod ziņu meklētājam, kuras lapas ir svarīgākās mājaslapā
  • lūdz partneriem, draugiem, saistītiem projektiem, organizācijām atsaukties ar saitēm uz tavu mājaslapu
  • nepērc apšaubāmas kvalitātes saites, kas “acumirklī uzlabos mājaslapas pozīcijas un maksā tikai 50 EUR”
  • ja neesi pārliecināts, neriskē

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top