Lietotāju radīts saturs (angliski – User Generated Content (UGC), turpmāk tekstā arī LRS) ir jebkura veida saturs, ko ir izveidojuši zīmola/preces lietotāji. Pēdējo gadu tendence liecina, ka tas ir ļoti efektīvs saturs un arvien biežāk to kā reklāmas saturu izmanto arī digitālā mārketinga reklāmās, arī Google Ads reklāmās – baneros, video reklāmās.
Lietotāja radīts saturs var būt jebkāda veida saturs – parasti tas ir attēls, meme, video, sociālo tīklu ziņa vai arī atsauksme par produktu. Vairākos pēdējo gadu pētījumos atklāts, ka klienti vairāk nekā reklāmai uzticas savu draugu, paziņu un slavenību ieteikumiem, pieredzei. Tātad potenciālam klientam nepieciešams dzīvs cilvēks ar reālu, dabisku pieredzi nevis aktieris video klipa rullītī. Tieši tāpēc nav brīnums, ka tieši šāds saturs, integrēts reklāmā, kļūst arvien populārāks.
Kāpēc LRS kļūst arvien populārāks?
Cilvēki arvien vairāk novērtē autentiskumu, dabiskumu, gluži vienkārši zinot, kā tiek veidotas reklāmas un ka tajās jebko var pasniegt daudz labāk nekā tas ir realitātē.
Patiesībā mēs jau gadsimtiem ilgi uzticamies saviem tuvākajiem – ģimenes locekļiem, radiem, draugiem, pazīstamiem cilvēkiem. Prasam viņiem padomu, pirms iegādājamies kaut ko, prasam pieredzi par to vai citu pakalpojumu un pilnīgi noteikti šo informāciju izmantojam, pieņemot pirkuma lēmumu.
Bet tikai pēdējā laikā reklāmdevēji sāk to izmantot reklāmās, jo līdz šim gluži vienkārši tas nebija pieņemts. Labas reklāmas stereotips – perfekts radošs risinājums, māksliniecisks, ar labiem aktieriem vai modeļiem, “pareizu” reklāmas tekstu. Un tas arī strādāja. Bet laiki mainās un arī reklāma ieguvusi jaunu progresa virzienu.
Lietotāja radīts saturs ir autentisks
Pētījumā, ko veica Cohn & Wolfe, 63% patērētāju apgalvoja, ka labprātāk veic pirkumu no uzņēmuma, ko uzskata par autentiskāku, salīdzinājumā ar konkurentiem.
Autentiskums kļūst ļoti svarīgs mūsdienu digitālā pasaulē. Klienti vairs nav pasīvi patērētāji, kurus vada televīzijas reklāma un klasiskie baneri.
Bet kā viņi izvēlas, no kura pirkt? Patērētāji izvēlas zīmolus, kuriem ir tādas pašas vērtības kā viņiem, zīmolus, ar kuriem var sazināties cilvēciskā līmenī, un zīmolus, kas tos ar kaut ko “paķer”.
Kā dabūt lietotāju radītu saturu (LRS)?
Lietotāju radīto saturu var izmantot no visā mārketinga piltuves garumā, no sākuma (zīmola izplatība) līdz beigām (pēcpārdošanas kampaņas). Tāpēc svarīgi uzreiz saprast, kādā veidā tiks iegūts LRS.
Tā kā LRS nāk no klientiem, ir nepieciešams atrast viņu saturu un sistematizēt to, lai atrastu vislabāko, balstoties uz to, kam tas būs nepieciešams. Var vienkārši atrast LRS sociālos tīklos (Facebook, Instagram, Youtube, TikTok, Pinterest) un dažādos citos resursos (forumi, atsauksmju portāli u.c.). Var arī izveidot konkursu, kurā klienti var nosūtīt savu saturu zīmolam. Vienošanās ar klientu par viņu radītā satura izmantošanu reklāmās jau ir tehnikas lieta – atalgojums, bezmaksas produkti vai citi bonusi.
Mārtiņš Grūbe Google Ads (tolaik Google Adwords) pakalpojumus klientiem sāka realizēt 2011.gadā. Sākumā tās bija nelielas kampaņas, bet pamazām to apjoms un daudzums pieauga.
Mārtiņš veido ilgtermiņa attiecības ar klientiem, kas palīdz labāk izprast biznesu, produktu, tādējādi uzlabojot reklāmas kampaņu atdevi.
Klienti, kas sadarbojas ar Mārtiņu ilgtermiņā, zina, ka kampaņas tiek vadītas uzmanīgi, lieki neriskējot ar kampaņu budžetiem un katrs jaunievedums tiek ieviests jēgpilni un pamatoti.
Mārtiņš Grūbe ir darbojies gan ar lielbudžeta starptautiskām kampaņām (piemēram, Alpu transfēra pakalpojumi vai globāls auto nomas uzņēmums), gan arī ar nelieliem vietējiem nišas uzņēmumiem.
Katram klientam individuāla pieeja nevis automatizēta kampaņu vadība ir lielākais Mārtiņa trumpis – nekad līdz galam neuzticēties automatizācijai, visu pārraudzīt un pārliecināties vai konkrēta darbība pietuvina uzņēmuma biznesa mērķiem.